English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 444 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday36
mod_vvisit_counterThis week131
mod_vvisit_counterThis month415

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Mega cup 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kilián   
Neděle, 02 Červenec 2017 20:28

Mega Cup 2017

Není moc modelářských akcí, které se mohou pochlubit skoro dvacetiletou tradici. Mega Cup, setkání všech příznivců modelů letadel s elektrickým pohonem má k těm 20 rokům velmi úspěšně našlápnuto.

Na letošní 19. ročník jsme se my pravidelní účastníci netrpělivě těšili a byli jsme zvědaví, jaké počasí pro letošek organizátor, brněnský RC model klub objednal. V minulý ročnících se objednávka moc nepovedla a třeba loni musel být Mega Cup pro silný déšť předčasně ukončen. Zlí jazykové dokonce přišli s myšlenkou, že název akce Mega Cup není odvozen od názvu hlavního sponzora, známého brněnského výrobce elektromotorů, firmy Mega motor, ale od miliónu dešťových kapek, které velmi často tuto akci doprovází.

Letos ale předpovědi na Windguru a YR vypadaly velmi slibně, tak jsem do auta nabalil všechny 4 své modely, příslušenství a party stan a vyrazil do Budkovic.

Po příjezdu mě hned uvítalo nádherné prostředí letiště Czech Heaven, stejně jako každý rok vzorně připravené. Hned jsem se také přivítal s celou řadou účastníků z předešlých ročníků. Tohle bude setkání staré dobré party.

Po krátkém brifingu se rozběhly první letové ukázky. Pilotů se sešlo celkem 25, každý měl modelů víc, tak se bylo opravdu na co dívat. Letošní Mega Cup nebyl o zásadních novinkách v modelech, ale o perfektním polétání osvědčených modelů známých již jiných akcí nebo i z RC Revue. Takovým byl třeba krásně létající dvojplošník Aviatik Berg D.1. Jeho pilot Pavel Šíma z Rajhradu umocnil letový projev doprovodnou hudbou ze starého c. k. Rakouska. Dalším velmi známým modelem byl osmimotorový hydroplán Dornier 214 Jana Berga. Ten s nim předvedl zajímavé starty z trávy jako z vody, hodně nízké průlety i zatáčky. Doslova plné auto modelů dovezli otec a syn Rájové. Radeček sice hodně povyrost, už je ho za pultem vysílače vidět, ale za jeho velkou 2metrovou Extrou ještě moc ne. Společně s tatínkem Radovanem předvedli stejně jako loni působivé vystoupení se dvěma modely Z - 37 Čmelák. To bylo doplněno zvuky skutečných letadel Čmelák a hláškami ze známého českého filmu Vesničko má středisková. Radeček pak létal ještě s několika dalšími svými modely a byl tak nejen nejmladším pilotem akce, ale i nejproduktivnějším. Potěšitelná byla účast i dalších mladých pilotů, třeba Mikuláše Mlýnka, létajícího s jednoduchým větroněm od firmy Graupner.

Já jsem do Budkovic dovezl také osvědčené modely. Polomaketu T-28 Trojan, F3A akrobat Wind 110S a EPP 3D akrobat Fokker Dr. 1. Mým novým mým modelem byl kolmo startující Convergence, jehož první předvedení se ale moc nepovedlo a model skončil v hrachovém poli za dráhou. Naštěstí beze škody. Ono to hrachové pole bylo letos nějak magnetické, těch modelů tam nakonec skončilo víc, ale stejně jako v mém případě beze škod. Perličkou bylo, že do hrachového pole nakonec cíleně přistával Petr Hrubeš z Prahy se svou RC Ježibabou. Na to, že jedinou nosnou plochou tohoto modelu byl velký klobouk a kormidla mají tvar koštěte, létala Ježibaba výborně a ve finále zvládla i přemet. Petr Hrubeš předvedl kromě Ježibaby i dobře létající model ME 110G. Tradičním účastníkem Mega Cupů je Jiří Kracík z Prahy. I jeho model Spirit of St. Louis při přistání po krásném letu vyzkoušel hrachové pole. Chybějící maketu části hvězdicového motoru modelu pilot ale našel a létal dále. Dalším tradičním účastníkem byl Luděk Mrkvica. Jeho DHC 2 Beaver pěkně odlétal a nakonec posloužil i jako vlečná pro větroň DFS Weihe Jindřicha Marka. Škoda, že Luděk pro závadu neletěl se svým nádherným Hawkerem Tempestem, známým také z RC Revue.

Celkem populární a pro diváky atraktivní bylo i společné létání. Společně létal třeba Radeček Rája s Michalem Janákem s modely z 2. světové války, Ondřej Omelka a Marek Strojil s jedním modrým a druhým červeným Benji II, nebo otec a syn Prokešovi. Ale asi tím nejzajímavějším, nejpůsobivějším ale současně nejobtížnějším bylo společné létání Jaroslava Vičánka a Jana Berga. Oba létali s prakticky totožnými modely Zlín Z-43, jen typické žluté a modré doplňky byly na modelech pro orientaci obráceně. Po společném startu piloti předvedli nádherné společné létání s prvky synchronní i vstřícné akrobacie. Asi tím nejnáročnějším v jejich létání byl zrcadlový let, kdy jeden Zlín letěl v normální poloze a druhý na zádech nad ním. Aby toho nebylo málo, vše bylo doplněno zvukovými doprovody průletů skutečných Zlínů a komunikací pilotů s věží. Zkrátka nádhera, kterou ocenili diváci i přítomní diváci velkým potleskem. Tohle bylo na letošním Mega Cupu asi to nejlepší.

Celá akce se nesla v duchu pohodového polétání výbornou partou za krásného počasí, ani vítr moc nezlobil. Co bylo potěšitelné, kromě několika kontaktů s hrachovým polem nedošlo k žádné vážné havárii a všichni účastníci odjížděli se stejným počtem modelů, se kterými na akci přijeli. Vlastně ne úplně všichni, někteří i s modelem navíc. V bohaté tombole od generálního sponzora firmy Mega Motor a dalších sponzorů byly kromě motorů, příslušenství, čepic a triček i pěkné modely.

Za nás piloty patří jistě poděkování všem sponzorům za dary do tomboly, členům RC model klubu Brno za vzornou organizaci a v neposlední řadě celému týmu letiště Czech Heaven za výborně připravený areál včetně napuštěného bazénu. Ten se po skončení akce opravdu hodil.

 

Ing. Jindřich Felkel