English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 116 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday2027
mod_vvisit_counterThis week9090
mod_vvisit_counterThis month15678

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Jets over Czech 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kilián   
Středa, 28 Červen 2017 09:20

Název: Jets over Czech - Prouďáky nad Českam.

Datum: 08.07.2017

Místo: CZECH HEAVEN - Modelářské centrum Budkovice - Ivančice u Brna (GPS:  49°4'48.75"N, 16°21'16.887"E)

 

 

Zveme vás na setkání vyznavačů nejmodernějších modelů letadel poháněných proudovými motory.

K vidění budou modely letadel poháněné buď spalovací turbínou, nebo elektro-dmychadlem.

 

Spalovací turbíny pracují stejně jako proudové motory u skutečných letadel, dokonce i na stejné palivo a to letecký petrolej (kerosen). Turbíny v modelářských motorech dosahují velmi vysokých otáček.Minimální otáčky se pohybují okolo 30 000 ot/min. a maximální od 100 000 až 150 000 ot/min. Modely s tímto pohonem jsou schopné dosáhnout rychlostí přes 300 Km v hodině. V takto vysokých rychlostech dochází k velkému zatížení draku modelu letadla, a proto se na jejich stavbu používají takřka výhradně kompozitové materiály, například Uhlík a Kevlar.

Další kategorii tvoří modely vybavené turbovrtulovým pohonem. Ten se skládá z proudového motoru, který svou turbínou přes speciální převodovku pohání vrtuli. Protože se při maximálních otáčkách, obvodová rychlost konců listů vrtulí blíží rychlosti zvuku, je nutné používat k tomuto typu pohonu speciální vrtule vyrobené z uhlíkového kompozitového materiálu.


Elektro-dmychadla byla vyvinuta jako první pokusy o náhradu proudových motorů do maket moderních stíhaček. Jelikož jejich pořizovací cena a provozní náklady jsou značně nižší, jak u spalovacích turbín, zůstal tento pohon v oblibě do dnes. Tento pohon jak už název napovídá je kombinací vysokootáčkového elektromotoru a dmychadla (malá vícelistá vrtulka) nainstalovaná v prstenci, který usměrňuje proud vzduchu z dmychadla stejně jako výtoková tryska u proudového motoru. Jako zdroj energie pro pohonné motory se používají nejčastěji lithium-polymerové akumulátory, které se dnes používají například v hybridních automobilech, nebo v satelitech na oběžné dráze.

Této akce se tradičně účastní celá řada zahraničních hostů, například z Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie a Slovenska.

 

Pozvánku v maximální velikosti si zobrazíte poklepáním na níže umístěné obrázky.