English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 120 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday2284
mod_vvisit_counterThis week9347
mod_vvisit_counterThis month15935

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Náš rok 2016 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kilián   
Středa, 11 Leden 2017 17:42

2016

Rok 2016 byl pro náš klub ve znamení velkých změn a to jak pozitivních tak negativních.

První velkou avšak nepříliš podstatnou změnou bylo přijetí nového názvu a nových stanov, podle nejnovějších legislativních pravidel pro spolky a sdružení. Tak že nyní se jmenujeme RC model klub Brno-p.s. (pobočný spolek). Další poněkud důležitější změnou, která vyplívá z nových stanov je, že nově zvolený organizační tým klubu, v čele s předsedou Radkem Mikyskou, má mandát na dva roky a ne na jeden jak tomu bylo v minulých letech.

 

Dále následuje největší pozitivní změna, která nás potkala v uplynulém roce a to přestěhování naší klubovny na novou adresu.Tento nelehký úkol si na svá bedra dobrovolně vzal Karel Malčik, který pro nás nové vhodné prostory našel a také zařídil vše potřebné. Rozhodně toho nabylo málo, co se muselo udělat, od vymalování přes novou elektroinstalaci až po vlastní přestěhování nábytku a vybavení. Této velké jarní akce se zúčastnil snad každý člen klubu dle svých schopností a možností. Někdo přišel pomoci s úklidem, klubový elektrikáři nainstalovali novou elektroinstalaci, někdo například přinesl skvělou sedací soupravu a další vybavil nový sklad skvělým regálem atd. Zkrátka byla toho spousta, co je v nové klubovně nového a lepšího než na staré adrese.Jediným drobným negativem je poněkud horší dostupnost, protože se naše klubovna nachází v areálu bývalé Mosilany na Křenové ulici. To je sice v centru města kam se dá dobře dostat jak městskou hromadnou dopravou tak i po vlastní ose, ale dál je to už o něco horší neboť zorientovat se v bludišti staré továrny není zrovna nejjednodušší. Podrobný nákres a více informací naleznete v článku „Klubovna na Křenové.“

 

Bohužel další změny jsou z kategorie negativních. Přes veškerou snahu se nám nepodařilo zorganizovat a zrealizovat naši tradiční akci MVVS Cup. To znamená, že jsme přerušili snad nejdéle pořádanou modelářskou akci, které začátky sahají až do minulého století. Původní soutěž maket letadel kategorie F3C, pořádané na letišti Medlánky se časem změnila na modelářskou šou a přehlídku obřích modelů letadel, která se v roce 2009 přestěhovala na letiště Czech Heaven u Ivančic. Doufejme, že se nejedná o konec jedné tradice, ale o pouhý krátký oddechový čas.

Fotogalerii z minulého ročníku otevřete poklepáním na obrázek.

Za další změnu se dá považovat zrušení akce s názvem FanCup cup. Tuto akci můžeme také považovat za již tradiční, i když se jedná o nejmladší, kterou pořádáme. Jde o takzvaný sranda cup, kterého se mohli účastnit všichni majitelé modelů vyrobených z EPP materiálů s nimiž se utkávali v různých netradičních letových disciplínách jako například pomalolet, závod mezi nafukovacími kužely, let na hudbu, nízko let a spousta dalších.Na této akci nešlo o výkony, ale zábavu a setkání stejně potrefených lidí. Více o náplni se dozvíte například v článku FunCup cup 2013. Tato akce byla odvolána z důvodu malého zájmu případný účastníků.

Pro zobrazení fotografií od pana Oderského z loňské akce opět stačí poklepat na obrázek níže.

 

Tímto končí výčet změn, které nás potkali v roce 2016, ne však výčet našich úspěchů. Jako každý rok jsme sezonu 2016 zahájili sletem modelů s elektrickým pohonem pod názvem Mega Cup uskutečněnou dne 04. 06. 2016 pod záštitou hlavního sponzora, kterým jak už název napovídá, byla firma Mega motor. Tuto akci pořádanou na letiště Czech Heaven u Ivančic poctilo svou návštěvou značné množství příznivců leteckého modelářství a to jak diváci, tak i piloti, kteří předvedli své modely ve své plné kráse. Zdařilá přehlídka byla však předčasně ukončena silným deštěm.

Více se dozvíte s prohlídky fotogalerie, kterou opět otevřete poklepáním na níže vložený plakát.

Nejen divácky nejúspěšnější akcí celého roku je bezesporu Jets over Czech.(Prouďáky nad Českem) Tento mezinárodní slet proudových modelů pořádáme vždy na úvod školních prázdnin na letišti Czech Heaven (České nebe) u Ivančic. Tentokráte nás svou návštěvou poctili piloti z Rakouska, Švýcarska, Slovenska, Itálie a samozřejmě od nás s České republiky. K vidění byli jak stroje s reaktivním pohonem, tak s turbovrtulovým.Během hlavního, sobotního programu se museli piloti vypořádat s nepříjemným silným nárazovým větrem, který po obědě značně zesílil a tak poněkud ubilo pilotů schopných předvést své pilotní umění. Nejlépe se s větrem popasoval Budkovický(domácí) pilot Eugen Sokolovský, který létal právě s modelem vybaveným turbovrtulovým pohonem a to Piliatus Turbo Porter PC6.Na ostatní modeláře, kteří nechtěli létat, se nemůžeme zlobit, protože hodnota každého proudového modelu se počítá ve statisících Kč., o které nechce nikdo zbytečně přijít, ale hlavně každý je zodpovědný za bezpečnost všech přítomných lidí a proto pokud si pilot není jist, že je v daném počasí schopen bezpečně svůj model předvést, tak podle pravidel ani nesmí!Pověstnou třešničkou na dortu se ovšem stala ukázka mistrovské, akrobatické pilotáže pana Martina Šonky, který si odskočil s právě probíhajícího mistrovství České Republiky v letecké akrobacii pořádaného na letišti v Břeclavi. Jeho vystoupení bylo dech beroucí a to nejen pro příznivce letectví přítomné na letišti, ale i pro blízké chataře. Největší ohlas zbudil Martinův závěrečný nízký průlet na zádech směrem dolů do údolí řeky Rokytná zakončený kolmou svíčkou vzhůru do nebe.Sobotní program byl ukončen v nočních hodinách velkolepým ohňostrojem, který připravil Honza Stonavský.

Pro prohlídku fotogalerie s této akce poklepte níže vložený obrázek.

V tomto výčtu našich úspěchů z minulého roku nesmí také chybět zmínka o nové klubové vlečné.Realizace se opět ujal Karel Malčik, který model letounu Pilatus Turbo porter PC6, postavil ze stavebnice od firmy Jetarrows a vybavil motorem MVVS 116 IRS. Zálet modelu proběhl dne 15. 09. 2016 v rámci našeho podzimního soustředění a kde jinde než na letišti u Ivančic. Vše proběhlo dle očekávání a tak nezbývá než touto cestou popřát Karlovy k úspěchu a těšit se na spoustu skvělých startů a brilantních přistání a samozřejmě úžasných větroňářských zážitků.

Pokud vás zajímají přesnější technická data plus foto naší vlečné neváhejte poklepat na obrázek.

Na úplný konec sezony jsme ještě pořádali mistrovství ČR. Obřích akrobatů kategorie F3M s vloženou soutěží kategorie RCAS Intermediate a RCAS Basic, kterrá se konala ve dnech 1. až 2. 10. 2016. Nejprve jsme měli trochu obavy, jestli se stihnou odlétat všechna soutěžní kola, s ohledem na pozdní datum konání a tím poměrně krátkou dobou denního světla. Slunce zapadalo opravdu rychle a brzy. Přesto se podařilo pod skvělou organizační taktovkou Ládi Ochotného, který nenechal nic náhodě a připravil vše potřebné, odlétat všechna kola k plné spokojenosti všech zúčastněných.

Reportáž si přečtete zde.

 

Na závěr mi nezbývá než poděkovat všem aktivním členům klubu, dále všem našim štědrým sponzorům, v jejichž přízeň doufáme i nadále a v neposlední řadě týmu letiště Czech Heaven za skvělý servis na všech akcích které zde pořádáme jak pro sebe tak pro širokou nejen modelářskou veřejnost.