English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 313 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday38
mod_vvisit_counterThis week133
mod_vvisit_counterThis month417

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Mega Cup 2015 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kilián   
Úterý, 13 Říjen 2015 16:38

MEGA CUP 2015

 

Jako každoročně, letos již po sedmnácté, byl první červnový víkend ve znamení setkání všech příznivců leteckých modelů poháněných elektromotory. Stejně jako v předešlých ročnících se konal na podle mě nejlepším modelářském letišti u nás - v Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Letiště je pro konání těchto akcí přímo ideální, nejen perfektně připravenou asfaltovou dráhou s dobře udržovaným travnatým okolím, bezpečnostní sítí před diváky, ale i nezbytným sociálním zázemím s možností stravování a ubytování. Organizační stránky se jako obvykle chopili členové našeho RC model klubu Brno. V sobotu 6. 6. 2015 v 10.00 po nezbytném brífinku dal ředitel akce Miloš Tichý pokyn ke startu a pak se postupně začaly rozjíždět letové ukázky jednotlivých modelů. Oproti předchozím ročníkům přijelo trochu méně pilotů. To bylo ale dáno souběhem několika dalších leteckých akcí, mezi které patřila asi nejatraktivnější Aviatická pouť v Pardubicích. Navíc nádherné slunečné počasí lákalo spíš k vodě. Ale kdo z pilotů i diváků přijel, neprohloupil. Většina modelářů dovezla více modelů, tak že nakonec jich byla plná stojánka a bylo se na co dívat na zemi i ve vzduchu.

Pravidelných účastníkem Mega Cupů bývá Antonín Alfery se syny, kteří dovezli asi nejvíce modelů. Celá řada z nich byla z produkce jejich firmy Alfamodel, ale Antonín Alfery dovezl i jeden nefiremní, svůj vlastní, k čemuž se hrdě hlásil. Byl jim velmi zajímavý třímotorový model Savoia – Marchetti S.M. 81 Pipistrello. Model klasické konstrukce byl i při malém rozpětí 1050 mm vybaven klapkami a jeho pomalé průlety vypadaly velmi realisticky. Při létání nakonec vypadal jako daleko větší model. Dalším zajímavým modelem na stojánce firmy Alfamodel byl trojplošník Albatros Dr.1. Originál letadla podle dostupných údajů vznik jednouše přidáním třetího křídla k trupu původnímu dvojplošníku Albatros D. Va. Letové zkoušky však dopadly neslavně. Křídla o shodném rozpětí posazenými blízko k sobě neměla stupnění, což způsobovalo problémy s nedostatečným vztlakem prostředního křídla a špatnou funkci ocasních ploch. Tento trojplošník Albatros letěl snad jen jednou. Neúspěch skutečného letounu však neznamenal, že špatně létal jeho model. Naopak v Budkovicích létal výborně.

Zajímavých maket a polomaket bylo na letošním Mega Cupu hned několik. Po technické stránce to byl bezesporu čtyřmotorový model německého předválečného letounu Blohm and Voss HA139 (BV139) Petra Hrubeše. Skutečný letoun z roku 1937, původně hydroplán, byl určen pro převoz 500kg pošty z Německa do Jižní Ameriky. Zajímavostí skutečného letounu byly 4 dieselové dvoutaktní motory Jumo 005. Model o rozpětí 2500 mm byl nejen velmi dobře zpracovaný, ale výborně a realisticky létal. Petr Hrubeš dovezl ještě i druhý netradiční model. Byl jím Pelikán o rozpětí 1520mm s kachním uspořádáním ploch.

Největším a nepropracovanějším model akce byl dvojplošník Heinkel He 72 Kadet Luďka Mrkvici. Výrobek Modellstudia CZ Tupesy měl rozpětí 3m, váhu 17Kg, motor Gigatex 7kW, regulátor Jeti 200A, baterie 2x12 Li-Pol 5Ah a příkon 6400W. Model létal s přehledem základy akrobacie a při tom nádherně realisticky. Diváci i přítomní modeláři navíc obdivovali velmi pěkně zhotovenou maketu původního hvězdicového motoru vyrobeného na 3D tiskárně.

Z pěkně zpracovaných maket stojí určitě za zmínku Piper Pawnee o rozpětí 2032mm Ladislava Fiedlera s motorem AXI 4120/18, nebo Piper Cup o rozpětí 1800mm jediné pilotky na letošním Mega Cupu Lucie Dohnalové. Ta si s modelem v pomalu sílícím větru vedla velmi dobře a leckterý z pilotů mužů by jí mohl závidět suverenitu, se kterou létala.

Z polomaket jsem předvedl já svůj model Consolidated PBY Catalina o rozpětí 1800mm, poháněný dvěmi střídavými motory MVVS 4,6. Skutečný letoun byl klasický létající člun, bazén na letišti byl na start však příliš malý. Předvedl jsem tedy vyzkoušený start z vozíku, původně určeného k větroni Hornet.

Velmi pěknou maketu letounu BAE Hawk dovezl do Budkovic pan Miloš Tichý. Model o rozpětí 1210 mm pilotovaný Honzou Stonavským byl poháněn dmychadlem s motorem MEGA.

Dvě pěkné polomakety dovezl z Prahy pan Jiří Kracík. Prvním byl Peten Poke o rozpětí 1502mm a druhým Racek PB-6 o rozpětí 2300mm. Oba modely byly velmi dobře postaveny a výborně létaly.

Zajímavým modelem byl Nakajima Ki.86a Hayata Michala Janáka. Model byl skoro až kitařsky zpracován včetně velmi dobře udělané patiny. Michal Janák s ním výborně zalétal, ale jeho největší zajímavostí bylo, že to byl výhra v tombole na Mega Cupu 2011.

Po maketách a polomaketách došlo i na čtvrtmakety. Tak označil svůj model Pampa Martin Prokeš. Předlohou byl skutečný cvičný argentinský letoun IA63. Po zjednodušení vznikl velmi dobře létající model o rozpětí 1480 mm poháněný dmychadlem Lander 90.

Zajímavý model větroně Energic z dílny Honzy Stonavského předvedl Honza Dašovský. Větroň o rozpětí 2,6m s motorem Kontronic 3,5kW napájel 6 článek 2,2 Ah. Větroň létal velmi svižně až adrenalínově.

Ze cvičných akrobatických modelů stojí jistě za zmínku ACRO – E Davida Prokeše. Model o rozpětí 1790 mm s pohonem motorem ROTON 900 zalétal celou akrobatickou sestavu.

Celá akce se nesla v duchu pohody výborného polétaní za krásného počasí bez nehod. Výjimkou byla jen drobná havárie nejmladšího pilota akce, desetiletého Michala Prokeše. Štěstí však v jeho případě stálo při něm. V tombole na závěr akce si vytáhl hlavní cenu věnovanou generálním sponzorem – vysílač Spektrum DX6, což mu jako mladému nadějnému pilotovi všichni přáli.

I když letošní MEGA CUP nebyl co do počtu účastníků největším, nakonec celkem 14 pilotů mělo co předvádět, když každý z pilotů dovezl více modelů. Pokud to vezmu sám za sebe, za celý den jsem udělal se svými třemi modely 6 letů a opravdu si celou akci užil. Po zkušenostech z jiných podobných akcí, kde jsem se dostal k jednomu letu za den, bylo tohle pro zúčastněné piloty to pravé. Vše umocnilo perfektní počasí, prostředí a zázemí letiště Czech Heaven v Budkovicích.

Poděkování si zaslouží nejen organizátoři z našeho RC model klubu Brno, ale i sponzoři, firmy MEGA motor, Reichard modelsport a další.

 

Ing. Jindřich Felkel