English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 51 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MVVS Cup 2015 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Radek Kilián   
Úterý, 13 Říjen 2015 16:08

MVVS Cup 2015

 

Každý z nás modelářů má nějakou metu, kam by chtěl ve svém koníčku dojít a kam se dopracovat. Pro někoho je to si postavit a pohodově si zalétat s nějakým rekreačním  modelem někde na louce, pro někoho precizně postavená maketa, pro někoho soutěžní létaní, pro někoho modelářské setkání s přátelským polétáním. Já sám se modelaření věnuji hodně dlouho a za ta roky jsem si vyzkoušel celou řadu nejrůznějších modelů a modelářských kategorii. Něco úspěšně, něco méně, něco se vůbec nepovedlo. Ale posledních devět roků je pro mě jedna celoroční meta a tou je účast na pravidelném sletu obřích modelů pod patronací firmy MVVS – MVVS Cup. Začal jsem na něj jezdit ještě když býval na našem původním klubovém letišti v Medlánkách. O to raději na něj jezdím poslední roky, kdy je pořádán na podle mě nejlepším modelářském letišti u nás, v Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Každoročně je to pohodová akce se spoustou krásných modelů, zajímavých lidí, výborně připraveným letištěm a jeho zázemím a nevím jak to organizátoři z našeho RC model klubu Brno dělají, tak vždy s výborným počasím. Před několika roky jsem si vytkl si cíl, že se budu snažit na každý ročník přivézt nějaký nový neokoukaný model. Někdy se povedlo víc, někdy méně,  několikrát to dopadlo tak, že jsem si týden před konám MVVS Cupu musel vzít dovolenou, abych na tuto akci nový model dostatečně doladil. Stejně tomu bylo i u letošního již 9. ročníku. Termín 5. 9. 2015 byl daný, ale pro mě MVVS Cup 2015 začal už někdy v únoru, kdy jsem objednal a začal připravovat svoje letošní překvapení, dvojmotorový model Grumman F7F Tigercat. Jaro a léto uteklo jako voda a tak v pátek před akcí dovolená na letišti v Medlánkách a po posledních dodělávkách jsem v sobotu ráno 5.9.2015 nakládal do auta lehce zalétaný model, nezbytné příslušenství na létání i celodenní pobyt na letišti. Po příjezdu jsem ještě rychle využil volné dráhy a seřídil na hladkém asfaltu letiště podvozek svého Tigercata. Ale po nezbytném brífinku už jsem se plně začal věnovat akcí. Jako každoročně vše vzorně na letišti připraveno včetně ideálního počasí. Sice trochu pod mrakem, ale slabý vítr foukal po dráze. Stojánka slibovala zajímavé ukázky, tak jsem po vybudování svého zázemí začal zajímat i o ostatní modely.

Jako první odstartoval s modelem Suchoj SU-26 Zbyněk Tomšů mladší. Model o rozpětí 3metry s markingem podle skutečného letounu zalétal perfektní akrobacii a v některých pasážích letu vypadal opravdu jako skutečný stroj. Naopak některé obraty by skutečný letoun předvedené modelem nikdy nezvládl.

Potom nadešel můj den D, veřejná premiéra mého modelu Grumman F7F Tigercat o rozpětí 2,015m poháněném dvěmi střídavými motory C5055 390kv. Po předchozím vystoupení plném akrobatických obratů jsem předvedl sice jen několik maketových průletů, výkrutů a realistické přistání s klapkami, ale ostudu jsme si s Tigercatem netrhli.

Další plnokrevný akrobat EXTRA 330SC o rozpětí 3metry předvedl následně Michal Krůza. Model s motorem 3W 170 předvedl díky šikovným rukám pilota opět perfektní a odvážnou akrobacii.

Další akrobatické létání, tentokrát s krásnou hudbou zalétal Ivo Caha se svým modelem SU- 26 MM o rozpětí 2,5m.

Já sám jsem byl zvědav na létání továrního pilota formy MVVS Honzy Hofmana. Ten s modelem Extra SC o rozpětí 3metry, jak jinak jako s motorem MVVS 190, zalétal i precizní přesnou, tak proklatě nízkou akrobacii. Navíc Honza Hofman létal ještě ten den s Martinem Pasáčkem, také s modelem Extra SC, společné velmi působivé létání s kouřovými efekty.

Samostatnou kapitolou modelářských akcí v posledních rocích je létající rodina Rájů, konkrétně otec Radovan a jeho syn Radeček. Ti dovezli do Budkovic hned několik modelů.  Otec Radovan zalétal s výborně zpracovanou maketou Z-37 Čmelák o rozpětí 2,5m, aby se při dalším létání k němu přidal jeho syn s dalším menším Čmelákem o rozpětí 1,4m. Jejich společné vystoupení bylo perfektní nejen po letové stránce, ale bylo vylepšeno zvukovým doprovodem z filmu „Vesničko má středisková“. V něm skutečný letoun Čmelák hraje se svým pilotem sice jen jednu vedlejší roli, ale hlášky z tohoto filmu při létání zaujaly a pobavily diváky i přítomné piloty. U malého Radečka Ráji jsem čekal ještě na jeden důležitý moment. Loni si totiž v tombole vylosoval hlavní cenu sponzora akce, benzínový motor MVVS 50. Jistě za velkého přispění tatínka nezklamal a do Budkovic dovezl zbrusu nový model YAK 55M o rozpětí 2,2m. A nejen že dovezl, ale s ním i výborně zalétal celou řadu akrobatických obratů. Při odjezdu modelu na stojánku byl model YAK viditelně větší než malý pilot, ale za pár roku bude jistě šlapat Radeček na paty pilotům jako Honza Hofman nebo Martin Pasáček.

Téměř ideální střídání čistokrevného akrobatického létání a maket / polomaket výborně doplnil model De Havilland Tiger Moth o rozpětí 2metry Petra Sedláčka. Velmi dobře zpracovaný a výborně maketové létající model poháněl čtyřtaktní motor ASP 20ccm.

Krásně létající i postavený model předvedl stejně jako loni Vít Říha. Byl jím Fokker EIII o rozpětí 2,5m s motorem MVVS26ccm. Po právu byl odbornou porotou na závěr oceněn jako nejlepší maketa akce.

Velmi zajímavý model dovezl do Budkovic Pavel Kvasnica. Po celé řadě modelů ze stavebnic a polotovarů předvedl model vlastní konstrukce a stavby typu FUN-FLY o rozpětí 1,95m s motorem MVVS26. Model na akrobat byl zajímavý pneumatickým zatahovaným podvozkem. Druhou vychytávkou byl vestavěný elektrický startér vlastní konstrukce a výroby vycházející z motoru MEGA 480. Model byl nejen výborně technicky zpracovaný ale i výborně létal.

Celá akce se nesla v duchu pohodového polétání za ideálního počasí bez havárií ani žádných mimořádných událostí. V příjemném protivětru všichni jako z partesu zvládali bravurně přistání, což diváci oceňovali potleskem a všiml si toho ve svých komentářích i spíkr celé akce Igor Hejnol.

I když tato akce počtem pilotů a modelů díky souběhu několika jiných modelářských akci v termínu 5.9.2015 nebyla největší, po všech stránkách se povedla a všichni modeláři i diváci odjížděli spokojení. Poděkování patří všem sponzorům za bohatou tombolu, zejména generálnímu sponzorovi firmě MVVS Brno, který do tomboly věnoval celkem tři motory ze své produkce. V neposlední řadě patří poděkování i členům našeho RC model klubu Brno za vzornou organizaci a přípravu celé akce.

Ing. Jindřich Felkel