English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 53 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday33
mod_vvisit_counterThis week128
mod_vvisit_counterThis month412

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MVVS Cup 2013 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jindřich Felkel   
Pátek, 18 Říjen 2013 06:55

MVVS Cup 2013

Modelářskou akcí, která se pomalu dostává do kategorie „tradiční“, je na konci léta slet obřích modelů na letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Podle generálního sponzora brněnské firmy MVVS vyrábějící modelářské motory, dostal tento slet již od začátku název MVVS Cup. Letošní 7. ročník MVVS Cupu vyšel na 7. září.

MVVS Cup 2013 čmeláci na MVVS

Pojem „tradiční“ by se dal u této akce použít hned několikrát. Poprvé vzorně připraveným letištěm členy RC model klubu Brno, to je vždy perfektní.  Podruhé objednávkou počasí. Jako tradičně bylo krásné slunečné počasí. Potřetí objednávkou větru – foukalo 4-7m/s, většinu dne po dráze a v neposlední řadě prvním předváděcím pilotem Jirkou Jarolímkem mladším, který tradičně zahajoval celou akci svojí letovou ukázkou.

Letošní MVVS Cup byl však jednou věcí ojedinělý. Byl součástí oslavy 60. let založení firmy MVVS. To bylo vidět nejen na výzdobě letiště, tričkách pilotů i organizátorů, ale i hodnotnými cenami připravenými pro piloty i diváky.

Po již zmíněném Jirkovi Jarolímkovi se do letových ukázek pustili i další piloti. Organizátoři měli sice v propozicích limit model se spalovacím motorem o objemu minimálně 20cm3 nebo elektro o minimálním rozpětí 1,9m, nebylo to však striktně organizátory vyžadováno, vyšlo to spíš jako doporučení. Tím mohl být program pestřejší.

Zajímavých modelů byla k vidění celá řada. Já sám jsem byl nejvíc zvědav na letový projev modelu Extra 330 SC Honzy Hofmana. Model nebyl novinkou, novinkou byl jeho pohon. Tím byl čtyřválcový motor MVVS 190 CN4. Motor si dala jako dárek se svým 60. narozeninám firma MVVS a pomalu ho jako horkou novinku uvádí na modelářský trh. Ve srovnání s dvouválcovými motory srovnatelných objemů má úplně jiný zvuk, nižší hlučnost a Honza Hofman s ním z Extry 330 SC dokázal udělat nejen akrobatickou stíhačku, ale i padající lístek.

Kromě akrobatického létání obřích Veloxů, Sukhojů, YAKů a Exter byla k vidění i celá řada maket. Největším modelem akce byl Piper J3 Honzy Dašovského o rozpětí 5,5m. Model poháněl čtyřtaktní motor Valach motors o objemu 210cm3. Model létal nádherně realisticky a Honza s ním nakonec předváděl i kousky typů jízda po jednom kole po dráze nebo stání na brzdách se zvednutým ocasem. Perfektně maketově provedený snad do posledního stehu na potahu byl Fiesler Storch Evžena Sokolovského. Velké makety modelů letadel z první světové války jako Sopwith PUP, Bristol M1C, Morane a Albatros předváděli piloti známého leteckého cirkusu Great War Fliyng Circus.  Škoda jen, že jejich letošní vystoupení na MVVS Cupu bylo bez efektních pyrotechnických efektů předvedených na minulých akcích. Mezi makety jsem do programu zapadl i já se svou třímetrovou B-17 Flying Fortress se čtyřmi motory  MVVS 8/680. Maketou, na které je i po několika předvedeních stále co obdivovat, je  Zlín Z 142 Miroslava Tučka.

I když technicky po stránce pohonu do propozic organizátorů úplně nezapadaly, dva modely stály opravdu za to. Prvním byl T-45 GOSHAWK poháněný turbínou JETCAT P-160 SX Radka Suka. Model vynikal detailním maketovým zpracováním a realistickým letovým projevem cvičného proudového letounu. Druhým modelem byl vrtulník Mi 24 Hind Kamila Šimona poháněný stejně jako vzor zpřevodovanou turbínou. Sice jen jednou i tak celý model opravdu stojí po letové i maketové stránce za to. Byl to po technické stránce nejpropracovanější model celé akce.

Program zpestřilo společné létání. V tom bezesporu kraloval Honza Hofman a Martin Pasáček. Oba létali s modely Extra 330 SC a jejich vystoupení s hudbou a kouřovými efekty si právem vysloužilo jednu z cen odborné poroty. Velmi pěkným bylo společné létání pětiletého Radečka Ráji se svým tatínkem. Oba létali s modely Z 37 Čmelák. Tatínek Radovan se Čmelákem o rozpětí 2,4m, Radeček o rozpětí 1,4m.

Velkým plusem celé akce bylo, že při ní nedošlo k havárii žádného modelu. V době RC souprav na 2,4 GHz a benzínových motorů je spolehlivost RC modelů oproti předešlým rokům na vysoké úrovni a letecké schopnosti pilotů byly vynikající. Během akce došlo sice k několika vysazení motorů za letu, nouzová přistání bez motoru však piloti bravurně zvládli, včetně Radka Suka a jeho turbínového T-45 GOSHAWK.

V odpoledních hodinách po skončení oficiálních letových ukázek přišla ke slovu odborná porota a rozdala své připravené ceny. Krásné skleněné poháry si nakonec odnesli Kamil Šimon - Mi24 Hind, Honza Hofman za nejlepší akrobacii, Honza Hofman s Davidem Pasáčkem za nejlepší skupinový let (2x Extra 330SC) a zvláštní cenu poroty Radeček Rája za létání s Z37 a Mig 15. Cenu diváků si odnesl navíc Kamil Šimon za jeho nádherný vrtulník Mi24 Hind. Hodnotné ceny věnované generálním sponzorem a několika dalšími sponzory, které vévodil motor MVVS 50, byly připraveny i v tombole pro piloty, kterých se nakonec sešlo 39.

Když už jsem v úvodu použil několikrát slovo „tradiční“, na závěr ho využiji ještě jednou. Známý výrobce dřevěných vrtuli Karel Bambula si každý rok vytáhne v tombole pro zúčastněné piloty nějakou vrtuli. Někdy svoji, někdy laminátovou Mejzlik. Letos si „tradičně“ vytáhl vrtuli také, tentokrát tu svoji.

 

 

Ing. Jindřich Felkel

Fotogalerie zde