English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 51 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

FunCub CUP 2013 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 12 Srpen 2013 13:11

Protože máme pocit, že se všechny oficiální soutěžní kategorie stávají poněkud stressovou záležitostí, vymysleli jsme FunCub CUP. Že se dílo podařilo, to bylo poznat z trvale rozesmátých tváří pilotů, pořadatelů a nakonec i diváků v sobotu 10.8.2013, kdy se na modelářském letišti Czech Heaven v Budkovicích odehrál premiérový ročník  této soutěže.

Ale popořádku – o co vlastně jde? Jak už sám název napovídá, létá se převážně s modely FunCub od firmy MULTIPLEX. Tento skvělý hornoplošný stroj s překvapivými všestrannými schopnostmi jistě nemusím představovat. Aby se nás mohlo sejít na letišti více, připustili jsme do soutěže i piloty jiných „kuličkových“ strojů, nejen od firmy MULTIPLEX.

Při vymýšlení soutěžních úloh jsme si užili dost srandy a domnívám se, že kdyby se soutěže dožil třeba Josef Dobrovský, jistě by měl radost z některých názvů soutěžních disciplín… Tak namátkou – Pomalolet (průlet co nejnižší rychlostí), Zádolet (průlet v letu na zádech), Nízkolet (podlétnutí nízké branky), Krutolet (co nejvíce výkrutů), Krasolet (Freestyle na hudbu), Iluminace (noční Krasolet), Přesnosed (přesnost přistání)… Nakonec i speciální soutěžní disciplína, ve které se pilot snaží udělat ve vyznačeném úseku dráhy co nejvíce mezipřistání se nenazývá Touch-Touch-Touch, jak by se mohl nejeden anglofil domnívat,  ale pěkně česky  Táč-Táč-Táč (čili tři pekáče takových těch buchtiček s ovocem…).

Účast v každé disciplíně je dobrovolná. Před zahájením každé úlohy se piloti jednoduše nahlásí, ihned poté se vylosuje pořadí a začíná se létat. Celkové umístění pilotů je dáno součtem výsledků za tři nejlépe odlétané úlohy. Teprve při shodě bodů se přihlíží k dalším výsledkům. Aby byly jednotlivé výsledky úloh souměřitelné, normují se na body vítěze.

Materiální zabezpečení soutěže jsme opravdu nepodcenili. Pro všechny disciplíny, kdy se dělá „něco“ na definovaném úseku dráhy letu, jsme použili „zvonkohru“ – zařízení pro signalizaci průletu bází, používané při svahových soutěžích F3F. Za znovuvzkříšení "zvonkohry" tímto děkujeme Pavlovi Poláčkovi. Pro Pomalolet jsou nutné stopky a pro Nízkolet jsme zase použili skládací hřiště pro hru Ringo (které nám laskavě zapůjčil Klub Dlažka), kde jsme z důvodu bezpečnosti modelů nahradili pevnou textilní pásku krepovým papírem.

A teď k samotnému průběhu soutěže. Po nočním dešti a rozbřesku s čerstvým severním až severozápadním větrem (7-10 m/s) jsme byli mile překvapeni vcelku hojnou účastí 14-ti pilotů, převážně s modely FunCub. Všichni piloti byli odhodláni létat a tak jsme soutěž zahájili první disciplínou – Pomaloletem. Pomalolet byl „brnkačka“. Proti větru to "skoro stálo" každému. Následoval Zádolet, kdy se odehrála jediná havárie celé soutěže. Aleš Hrubý z Domašova u Šternberka urazil u svého FunCuba přední část trupu. Nepočítám samozřejmě drobné oděrky, záseky do náběžných hran a zlomené vrtule. Nad takovými prkotinami každý správný pilot „kuličkového“ stroje mávne rukou... Asi největší sranda byla při úloze Táč-Táč-Táč. Urputná snaha pilotů dosáhnout co největšího počtu mezipřistání vedla k podcenění fází výdrže, což důkladně prověřilo podvozky a v jednom zdokumentovaném případě to vedlo i ke zkrácení vrtulových listů až o jeden palec… Úplně nejlepšího výsledku – 5-ti mezipřistání na dráze 50 m dosáhl nejmladší účastník, devítiletý David Zukal.

Následovala úloha Krasolet. Pro ty, kteří si nepřivezli vlastní hudbu, jsme připravili dvě tklivé instrumentální skladby, ze kterých si mohli piloti vybrat. Byli jsme svědky nádherných letů na hudbu, do kterých někteří piloti bravurně zařadili nízké nožové lety, výkruty do kruhu, zádové vývrtky a další taškařice, dokladující vyspělé akrobatické schopnosti „kuličkových“ strojů a jejich pilotů. Vůbec všechny lety, a to nejen Krasolety, byly odměněny potleskem diváků i soupeřů. Po celou dobu soutěže se intenzívně fandilo, povzbuzovalo, tleskalo…

Samostatnou kapitolu si určitě zaslouží Nízkolet. Protože změna výšky pásky představuje psychicky náročnou manipulaci s napnutým krepovým papírem, omezili jsme tyto manipulace tím, že jsme létali najednou normální průlety i průlety na zádech. Začínali jsme na výšce 3 m nad zemí. V této konfiguraci činilo některým pilotům větší problémy se trefit do branky směrově, nežli výškově. Největší problém s touto základní výškou měli ovšem piloti dvou UL letadel EuroStar z blízkého letiště Miroslav, kteří nás přiletěli pozdravit nízkým průletem nad dráhou Czech Heaven. Do naší brány se prostě nevešli, i když to ze začátku vypadalo docela nadějně. Ale zpět k modelům: Při výšce 2 m nad zemí již někteří piloti nepokoušeli osud, ale teprve při výšce 1 m nad zemí došlo k výraznější selekci: Normální průlet pod 1 m zvládlo ještě pět pilotů vč. malého Davida Zukala, ale průlet pod 1 m na zádech „dali“ už jen dva piloti. Zejména Eugen Sokolovský potvrdil, že kromě toho, že je výborným pilotem vrtulníků, umí i se svým FunCubem  a nechybí mu i soutěživost.

Jedinou disciplínou, kterou nebylo možné odlétat, byl Vlekolet, protože se pro tuto disciplínu nahlásilo málo pilotů. To ovšem nebránilo Davidovi Zukalovi předvést několik pěkných aerovleků mimo soutěž, protože aerovleky, jak sám David zdůrazňoval, prostě UMÍ!!!

Po odlétání všech úloh mimo Iluminaci jsme dali pilotům na výběr, zda všichni počkají na vyhlášení výsledků až do cca 22. hodiny (po Iluminaci) a nebo zda poletíme Iluminaci mimo soutěž a vyhodnocení provedeme ještě před setměním. Zvítězila první varianta a tak jsme se mohli pokochat soutěžními nočními lety na hudbu. Díky tomu, že Eugen Sokolovský nemá FunCuba osvětleného, přenechal tak dosavadní vedení Laďovi Ochotnému, který při Iluminaci dohnal minimální bodovou ztrátu a zvítězil tak v celé soutěži.

Po ukončení Iluminace byly v krátkém čase vyhodnoceny výsledky, vypsány diplomy a připraveny ceny. Vítěz soutěže si odnesl na jeden rok putovní pohár a hlavní ceny (stavebnice FunCub) se jako člen pořadatelského týmu vzdal ve prospěch dalšího v pořadí. Tím byl Eugen Sokolovský. Třetí místo obsadil teprve devítiletý David Zukal, který je určitě horkým favoritem FunCub CUP 2014.

Hlavním sponzorem soutěže byla firma  ONE TEAM - Daniel Pelikán, která věnovala hlavní ceny, firma Reichard Modelsport, která rovněž věnovala ceny pro piloty a firmy Itelligence a.s. a T-project Group, které soutěž podpořily finančně. Fotopapíry pro tisk diplomů a pamětních listů nám věnovala společnost BKA s.r.o. Po celou dobu měl průběh soutěže pevně v rukou ředitel Milan Brabec. Dále je určitě potřeba zmínit bezchybnou práci rozhodčích Karla Werbitzkého a Tonyho Horáka a celého pořadatelského týmu a výbornou péči a zázemí letiště Czech Heaven. Moc pěknou fotogalerii z akce FunCub CUP 2013, pořízenou panem Oderským, si můžete prohlédnout ZDE.

Tak za rok na shledanou a k radosti anglofilů a smůle Josefa Dobrovského se loučíme heslem: „FLY ONE FOR FUN!!!“

Vladimír Ochotný