English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 312 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday38
mod_vvisit_counterThis week133
mod_vvisit_counterThis month417

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Jets over Czech 2013 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ing. Jindřich Felkel   
Středa, 07 Srpen 2013 17:18

Jets over Czech 2013

Akcí pro vyznavače létání s Jety, která se pomalu začíná dostávat do kategorie "tradiční", je začátkem července Jets over Czech. V termínu 12. - 14.7.2013 se konal již její 12. ročník. Před čtyřmi roky se takto akce přestěhovala na nové modelářské letiště Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic, které je pro pořádání podobných akcí přímo ideální. Již v pátek se na letiště začala sjíždět celá řada pilotů se svými Jety a kromě zabydlení se a příprav svých modelů se někteří noví účastníci pustili do otestování pro ně zatím neznámého letiště.

Oficiální zahájení v sobotu po nezbytném brífinku v 10.00 odstartovalo jednotlivé letové ukázky. Hned první letová ukázka stála za to. Nebyl ji model, ale skutečný L-13 Blaník poháněný turbínou o tahu 1000N. Ta byla umístěna na pylonu nad křídlem a z Blaníku udělala skoro stíhačku. Výrobce této turbíny byl generální sponzor celé akce První brněnská strojírna Velká Bíteš, která ji má ve svém programu. A od velkých turbín pro skutečné letadla je už jenom krok k těm modelářským.

První modelovou ukázku Jetu pak předvedl Aleš Marhoul se svým „tygřím“ F15.  Pak už následovaly letové ukázky celé řady dalších Jetu našich i zahraničních modelářů. Stejně jako u předešlých ročníků i na tom letošním se bylo na co dívat. Za zmínku stojí nejmladší pilot akce Rakušan Fabian, který bravurně létal s modelem L 39 Albatros. Z českých modelů stojí za zmínku MIG 29 Petra Gubiho. Dvě turbíny o tahu 2x12Kg, perfektní technické zpracování a dokonalé realistické lety. Právem Petr Gubi získal cenu diváka a odvážel si cenu generálního sponzora turbínu z Velké Bíteš. Věřím, že ji příští rok uvidíme létat v něčem hodně zajímavém.

Po letové stránce bylo zajímavé společné létání dvou modelů Hunter švýcarských pilotů.

Nejpropracovanějším modelem po technické stránce akce byl vrtulník Mi 23 poháněný stejně jako vzor zpřevodovanou turbínou. Sice jen jednou, ale i tak celý model opravdu stojí po letové i technické stránce za to.

Velmi realistické lety předvedl pan Horák se svým raketovým ME163 Komet. Model sice poháněla na rozdíl od vzoru spalovací turbína, ale doplněná kouřením. Pak byl let ME163 naprosto dokonalý. Letos se povedlo i správné odhození podvozku a přistání na ližině.

Stejně jako na předešlých akcích velmi realisticky létal se svým velkým modelem Hawk Eduard Zauer. Nožové lety a pomalé výkruty vypadaly jako u skutečného letounu.

Zajímavým modelem pro nás v česku je De Havilland Venom pilotovaný Janem Stonavským z Brna. V modelu je turbína TJ20 již zmíněného výrobce První brněnská strojírna Velká Bíteš. Model vznikl původně jako experimentální pro ověření prototypu turbíny, ale je úspěšně v provozu několik roků.

Asi nejoriginálnějším modelem celé akce byl Concorde. Bohužel ten se postaral o jedinou havárii akce. Bez problémů odstartoval, provedl dvě zatáčky zpět k letišti a pak se rakouský pilot pokusil udělat průlet nad dráhou letiště. Concorde nabral na rychlosti a při tom se rozpadla levá motorová gondola. Pak Concorde udělal půlvýkrut a na zadech zatočil naštěstí směrem od letiště. Následoval střemhlavý pád do kukuřice a požár.

Program potom pokračoval dál už naštěstí bez dalších havárií, pokud nepočítám několik trochu nezvládnutých přistání. Zpestřením létání s modely byly průlety skutečného stroje L 29 Delfín.

Po skončení létání připravili organizátoři zajímavý večerní  program jak pro účastníky, tak i pro diváky kteří zůstali. Na letišti začala hrát brněnská kapela Ugly Duck, která svým repertoárem od Kubišové po Pink Floyd potěšila všechny na letišti a nakonec vytáhla i k tanci. Následovaly ukázky letů skutečného vírníku a motorového rogala. Po setmění za hudebního doprovodu byly velmi působivé letové ukázky synchronního létání dvou motorových rogal s LED osvětlením. K tomu přibyly letové ukázky modelů také s LED osvětlení. Na tmavé obloze vypadaly modely přímo neskutečně. Opravdovou tečku za velmi povedeným dnem byl ohňostroj v režii Jana Stonavského. Za něj by se nemusel stydět ani v rámci přehlídky Ignis Brunensis.

Nedělní  část Jets over Czech 2013 už byla skromnější. Protože 12. ročníku ze zúčastnila řada zahraničních pilotů které čekala dlouhá cesta domů, letových ukázek výrazně ubylo a ve 14.00 byl Jets over Czech 2013 ukončen. Všem zúčastněným pilotům byly předány účastnická trička s logem Jets over Czech, společnou fotografii všech účastníků v rámečku, a Flash disk obsahující fotografie z celé akce.

12. ročník Jets over Czech 2013 proběhl k plné spokojenosti nejen všech zúčastněných pilotů, ale i několika stovek diváků a i organizátorů z RC model klubu Brno. Věřím, již teď se všichni těší na 13. Ročník Jets over Czech příští rok.

Ing. Jindřich Felkel