English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 466 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday35
mod_vvisit_counterThis week130
mod_vvisit_counterThis month414

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MVVS Cup 2012 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 05 Listopad 2012 13:05

V množství modelářských akcí pořádaných nejrůznějšími kluby se pomalu zabydlují i ty relativně nové, které vznikly před pár roky. Mezi takové patří bezesporu i MVVS Cup, slet modelářů  s velkými modely. Letos měl ve svém podtitulu již 6. ročník.

MVVS Cup vznikl jako společná akce RC model klubu Brno a generálního sponzora tradičního brněnského výrobce modelářských motorů MVVS spol. s r.o. Prošel i svým vývojem. Od prvních začátků, ještě na medláneckém letišti, v kombinaci se soutěží maket, až po pohodová modelářská setkání na letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic.

Firma MVVS se v poslední době orientuje zejména na výrobu velkých benzínových motorů, tím by se dalo předpokládat, že podmínkou účasti na MVVS Cupu bude model s motorem MVVS. Naštěstí toto omezení nebylo, limitem byl jen model se spalovacím motorem o objemu minimálně 20cm3 nebo elektro o minimálním rozpětí 1.9m. Nakonec limity organizátoři v několika zvláštních případech prolomili a díky tomu byl program o to pestřejší.

Na letošní 25. srpen nebyly po několika předchozích parných dnech nejlepší předpovědi počasí. Dva, ze tří mnou sledovaných meteorologických serverů, předpovídaly déšť. Ten opravdu přišel, naštěstí předešlou noc. Ráno bylo sice zataženo, ale už bez deště. Předpovědi neodradily účastníky, kterých se do Budkovic sjelo celkem 35 ze všech koutů České republiky. MVVS Cup není jen běžné modelářské setkání a polétání. Má svůj program, diváckou soutěž a odborná porota s nestory leteckého modelářství u nás panem Zdeňkem Bedřichem, Ivo Krylem starším a Tony Horákem má za úkol udělit ceny. Letos to bude za nejlepší ukázku makety, akrobacie, létání skupiny a navíc zvláštní cenu poroty za něco mimořádného.

Při prvotní prohlídce stojánky jsme se synem napočítali celkem 38 modelů. Z celkového počtu bylo 18 akrobatů, 12 maket a polomaket a 9 modelů bych zařadil do kategorie „různé“. Máme se tedy na co těšit. A tak po nezbytném brífinku a zasednutí odborné poroty mohly začít první letové ukázky. Protože na tuto akci jezdí z velké míry tradiční skoro stálá parta se známými modely, cítil jsem se hned jako doma. O to víc mě zajímaly novinky, které se na letišti v Budkovicích objevily. Asi nejzajímavějším modelem který budil pozornost hned od začátku byl A-10 Thunderbolt Radka Suka v měřítku 1:6,25 se dvěmi turbínami BF-TURBINE B100F, každá s tahem 12kg. Perfektně maketově do detailu zpracovaný model včetně všech přístrojů, zbraní i patiny předvedl nádherný realistický let včetně nízkých průletů umocněný zvukovým efektem dvou turbín, zapnutého osvětlení a vůní spáleného kerosinu.

Druhou novinku předváděl tovární pilot MVVS Jan Hofman. Tou byla Extra 330 SC o rozpětí 3,1 m z produkce firmy Krill-model. Model poháněla další novinka  - motor MVVS 175 NP. Honza je známý svou akrobacií začínající pomalu nahoře a končící hodně rychle při zemi. Třeba jeho nožové lety v osmičkách na plný metr nad zemí byly hodně adrenalinové. Je vidět, že svou novou Extru již bravurně zvládá. Novinku ve vzduchu byla krásně zpracovaná maketa Fokker V – 23 Josefa Brázdila. Model byl sice k vidění na stojánce už loni, ale nelétal. Fokker předvedl velmi pěkné létání z doby prvních válečných strojů. Modelem, který také již není novinkou, ale je na něm pořád co obdivovat, je Zlín Z 142 Miroslava Tučka. Patří mezi modely, kde se neví, jestli je lepší na stojánce nebo ve vzduchu. Protože skutečný Zlín Z 142 je pořád k vidění na našich letištích i na obloze, je s čím srovnávat. Ke skutečnému letadlu chybí tomu od Miroslava Tučka již jen typický zvuk motoru AVIA M-337. K perfektně zpracovaným maketám patřil i Sopwitch Pup Svatoslava Hnilici staršího. Model je známý z akcí létajícího cirkusu. Já jsem stejně jako loni předvedl svoji třímetrovou B-17 se čtyřmi střídavými elektromotory MVVS 8/680. Kromě maket a polomaket kralovaly budkovickému nebi hlavně velké akrobaty. Konstrukčně vycházely většinou z produkce Krill-model. U těchto modelů už nebylo obdivování maketových prvků na zemi, ale o to víc pilotního umění ve vzduchu. Tradičním účastníkem v této oblasti byl Jirka Jarolímek mladší se SU 29 37%, Jakub Nečesánek s YAKem 55 37%, Laďa Ochotný s Katanou S, Rostislav Lesniak s YAKem 54 a celá řada dalších.

Z pilotního umění je nutné vyzdvihnout jedenáctiletého Michala Krůzu. Se SU 29 zvládal nejen výbornou akrobacii a nakonec dokázal s chladnou hlavou skoro bez poškození posadit na zem z visu svůj model po špatné akceleraci motoru. Velmi dobře také zalétal Zbyněk Tomšů s ještě ne zcela dokončeným modelem SU 26 vlastní konstrukce poháněným motorem MVVS 80 IRS SP. Po loňských prvních začátcích se v Budkovicích objevila další z kategorie pilotního umění, synchronní létání. Při sledování letových ukázek jsem si vzpomněl na jeden titulek ještě z časopisu Modelář: „Těžké, přetěžké synchronní létání“. Opravdu není jednoduché natrénovat společné létání dvou modelů. Chce to nejen vymyslet vhodnou choreografii, ale neustále hlídat model svůj i svého kolegy, mít nacvičené momenty obratů a střídání poloh. A hlavně se ve vzduchu ani na zemi nesrazit. Po loňském úspěchu letos LK Team ve složení Karel Kallab a Libor Nechvíle přezbrojil na třímetrové modely SU 29. Na známou melodii z filmu Pearl Harbor předvedli svoji krásnou ukázku. Létání si nijak neulehčili, modely byly prakticky stejné. V této kategorii předvedli další společné létání i Radim Hnilica a Svatoslav Hnilica mladší s modely Katana S33% a CAP 232. Bylo vidět, že mají synchronní létání dokonale natrénované a obraty jim vycházely přesně. Tento druh létání je sice hodně náročný na čas, nervy a trpělivost pilotů, pro diváky je však velmi atraktivní.

Po pilotní stránce nelze opomenout létání čtyřletého Radečka Ráji. Že zvládá létat s cvičným hornoplošníkem, jsme viděli už na jiných akcích, v Budkovicích létal už i s dmychadlovým Migem 15. Při jeho talentu může za pár roků klidně převzít po Honzovi Hofmanovi funkci továrního pilota MVVS.

V pestrém programu nechyběly ani ukázky modelů větroňů. Superrychlý větroň Surprise 15  předvedl Igor Hejnol, který si k němu na chvíli odskočil od mikrofonu během celodenního konferování akce. Klasický aerovlek ukázal s maketou větroně IS-B Komar Jiří Sedláček,  vlečnou Miss Morava pilotoval jeho syn Petr. Na letošním MVVS Cupu možná trochu chybělo větší zastoupení vrtulníků. Ukázka akrobatického létání, kterou předvedl Lukáš Vacek s modelem R-Rex 700 E, svou náročností pilotáže stála za to.

Modelem stojícího za zmínku, je druhý SU 29 Jirky Jarolímka v mini provedení. Ten sice nelétal na obloze, ale jako malý upoutanec, byl na stojánce mezi ostatními modely. Při vysvitnutí slunce kroužil na tyčce kolem stativu. Byl totiž poháněný solárním článkem.

Za neuvěřitelně příznivého počasí pro létání, kdy nepršelo, prakticky nefoukalo a nepražilo slunce, probíhaly letové ukázky do 17. hodin. Potom skončila oficiální letová část akce. Přišla ke slovu odborná porota. Při vyhlašování výsledků mě potěšilo, že jsem měl stejný názor jako porotci. Skleněný pohár si za nejlepší akrobacii odnesl zaslouženě Jan Hofman, za nejlepší letovou ukázku společného létání Radim Hnilica a Svatoslav Hnilica mladší, za nejlepší maketu  Miroslav Tuček a zvláštní cenu poroty získal Radeček Rája. Velký pohár skoro neunesl a musel mu s převzetím pomáhat tatínek. MVVS Cup má soutěž i pro diváky, kteří v průběhu akce mohli hodnotit a dát hlas nejlepšímu modelu akce. Diváky nejvíce nadchl a právem se jím stal Thunderbolt A-10 Radka Suka. Radek Suk pak vylosoval z uděleného poháru tři diváky, kteří dostali zajímavé ceny od sponzorů akce. Úplným závěrem oficiální části MVVS Cupu byla tradiční bohatá tombola pro zúčastněné piloty. Všichni očekávali, jak letos dopadne známý výrobce dřevěných vrtulí Karel Bambula, který si zde loni vytáhl uhlíkovou vrtuli Mejzlik. Panu Bambulovi jsou vrtule asi dány osudem. Letos si ji vytáhl opět, pro změnu tu vlastní.

Letošní 6. ročník MVVS Cupu proběhl v pohodě, bez větších nehod modelů, k plné spokojenosti pilotů a diváků. Je dobře, že generální sponzor akce, MVVS spol. s r.o. s novým majitelem a s novým vedením firmy, má dále zájem podporovat takovouto poutavou akci pro další popularizaci létání s velkými modely. Další poděkování patří samozřejmě i ostatním sponzorům, kteří přispěli hodnotnými dary do tomboly, členům RC model klubu Brno za organizaci a v neposlední řadě Honzovi Dašovskému a jeho týmu za vzorně připravené letiště a bohatý catering, včetně výborných minutek.

Ing. Jindřich Felkel

Foto autor a Tomáš Felkel