English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 43 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MVVS CUP 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 29 Srpen 2011 17:32

V sobotu 27.8.2011 pořádal náš klub ve spolupráci s generálním sponzorem MVVS, spol. s r.o. pátý ročník sletu obřích modelů MVVS CUP 2011. Do modelářského areálu Czech Heaven Budkovice se i přes poměrně nepříznivou předpověď počasí sjelo celkem 38 pilotů, kteří přivezli 41 modelů. Přestože foukal nepříjemný silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 15 m/s, létalo se a náš strartbox byl neustále zaplněný kartičkami pilotů. Směr větru se v průběhu dne měnil a přestože většinu času foukalo téměř rovnoběžně s dráhou, vyskytly se okamžiky, kdy boční vítr dokonale prověřil pilotní umění modelářů.

Letové ukázky pečlivě sledovala, kromě početných díváků, také odborná komise ve složení Zdeněk Bedřich a Ivo Kryl st., která v závěru akce rozdělila účastníkům poháry za nejlepší ukázku makety, nejlepší ukázku akrobacie, nejlepší ukázku skupiny modelů a pohár - cenu poroty.

Z modelů, které zaujmou na první pohled lze uvést např. nádhernou Avii B-222 Honzy Berga (dvojplošník o rozpětí 3 m, hmotnosti 19,5 kg, osazený motorem MVVS 152 IRS),  Zlin Z-142 Miroslava Tučka (rozpětí 3,3 m, hmotnost 22 kg, řadový dvouválec ZDZ 100), obrovský Fokker V-23 Josefa Brázdila (rozpětí 3,8 m, hmotnost 24 kg, motor ZDZ 80 RV-J), B-17 Flying Fortess Jindry Felkela (rozpětí 3,1 m, hmotnost 14,5 kg, 4 elektromotory MVVS 8/680), proudový SAAB/BAE Jas-39 C/D Gripen Radka Suka (délka 2,85 m, hmotnost 26,5 kg, poháněný turbinou BF-Turbines o tahu 30 kg) a další.

Pro mne osobně byly velkým zážitkem lety Davida Kopala se soutěžní maketou F4C Hawker Sea Fury. Model, se kterým se David zúčastnil MS maket v roce 2010 a se kterým zvítězil na letošním MČR F4C, má rozpětí 2,25 m, hmotnost 13,5 kg a je poháněn motorem Titan ZG 74 ccm. Model je zpracován do nejmenšího detailu. Povrch pokrývá cca 20 000 nýtů.... Přesto ho má David Kopal natolik "v ruce" že i ve větrném počasí, které panovalo v sobotu na letišti Czech Heaven, předvedl několik nádherných realistických letů.

Během krátkého okamžiku, kdy vítr na chvíli zeslábnul jsem se svým Su-31 předvedl vlek 4 m Krajánka Leoše Kohoutka. Byl zážitek sledovat, jak Krajánek statečně bojuje s větrem a dokonce i nalétl do oblasti mírného stoupání. Škoda, že Leoš musel uvolnit nebe dalším ukázkám - určitě měl výšku na to si pěkně zalétat v termice.

Během dne jsme shlédli také řadu ukázek obřích akrobatů. Ostatně, stejně jako předchozí ročníky, exceloval Jirka Jarolímek se svou extrémní 3D akrobacií, kdy se i v silném větru jeho třímetrový akrobat Su-29 na motor ZDZ 160 B2RV-J doslova převaloval v obratech rychlostí jen o pověstný chloupek vyšší, nežli je pádová rychlost modelu. Letos Jirka přidal i několik přesně zalétaných figur klasické akrobacie. Honza Hofman létal s třímetrovým Yakem 55 M na motor MVVS 152 IRS Twin. Kromě 3D akrobacie předváděl také čistě zalétnutou povinnou sestavu F3M. S obřím akrobatem Yak 54 o rozpětí 3,1 m s motorem 3W 170 ccm létal zdatně také teprve desetilatý Michal Krůza. Při úctyhodných rozměrech jeho modelu by se Michal určitě dokázal nasoukat do trupu svého Yaka (což by určitě nelibě nesl jeho děda a generální sponzor v jedné osobě Mirek Pokorný). Možná by mu koukal ven jen ten jeho klobouk...  Milan Břečka létal s pěknou Extrou  LX o rozpětí  3,1 m, hmotnosti 18 kg a motorem ZDZ 180 RV-J. Karel Bambula létal s dvouplošníkem Ultimate o rozpětí 2,1 m, hmotnosti 12,3 kg a motorem ZDZ 100. Zajímavou ukázku synchronní akrobacie se dvěma modely Yak 55 28% s motory MVVS 50 S IRS předvedli Libor Nechvíle a Karel Kallab. Nádherných ukázek jsme viděli nepřeberné množství. Omlouvám se těm, o kterých jsem se v tomto krátkém článku nestačil zmínit. Velké uznání si zaslouží všichni, kteří přijeli a v nelehkých povětrnostních podmínkách předvedli svoje umění.

Po obědě patřila plocha vzletové dráhy divákům, když piloti vyrovnali své stroje do řady při okraji dráhy a divaci si mohli zblízka prohlédnout a nafotit všechny modely. Následovalo také společné focení. Vyvrcholením sobotního programu bylo vystoupení skupiny Great War Flying Cirkus s obřími maketami modelů z 1. světové války. Vystoupení provázela řada pyrotechnických efektů a přestože se v Budkovicích prezentovala pouze část skupiny s 5-ti modely, bylo se - ostatně jako vždy - rozhodně na co dívat. Řežby nad plochou letiště Czech Heaven se účastnil letoun Pfaltz D2 s pilotem Milanem Vrágou, letoun Nieuport 11 s pilotem Michalem Cimburkem, Sopwith PUP pilotovaný Svatoslavem Hnilicou, Fokker EIII pilotovaný Radimem Hnilicou a Bristol M1C (ve kterém nádherně předl hvězdicový pětiválec MOKI 215), pilotovaný Kamilem Šimonem.

Létalo se až do pozdního odpoledne. Později se počasí natolik zhoršilo, že vyhlašování cen poroty a diváků a tradiční tombola musela proběhnout v jednom ze dvou obřích stanů, kterými disponuje areál Czech Heaven (druhý z nich slouží jako prostorný hangár pro modely). Cenu odborné poroty za nejlepší ukázku akrobacie si odnesl Jirka Jarolímek, cenu poroty za nejlepší ukázku makety převzal Honza Berg, cenu poroty za nejlepší skupinovou ukázku převzala skupina Great War Flying Circus. Zvláštní cenu poroty získal desetiletý Michal Krůza. Po sečtení diváckých hlasů bylo jasné, že cenu diváků si, stejně jako vloni, převezme Vít Říha. Je vidět, že v okolí Ivančic má právě on nejstabilnější zázemí v podobě zástupu fanoušků a fanynek. Michal Krůza poté vylosoval tři šťastlivce z řad diváků, kteří obdrželi ceny od firmy Reichard Modelsport. Na závěr proběhla všemi netrpělivě očekávaná tombola, kde hlavní cenou byla letošní novinka v sortimentu MVVS - benzinový motor MVVS 30 ccm. Každý účastník si vylosoval tašku s cenami od firem MVVS, Mejzlik Modellbau, Krill Model, Bambula Power Props a Reichard Modelsport.

Následovala společenská část akce, kdy došlo na takové laskominy, jako krkovička na grilu, hovězí steaky s houbovou omáčkou a samozřejmě také na vybrané nápoje. V neděli pak probíhalo volné létání za naprosto ideálního počasí, kdy po přechodu fronty se uklidnil vítr a také se mírně ochladilo.

Na závěr nezbývá než poděkovat odborné porotě, která pracovala ve složení Zdeněk Bedřich, Ivo Kryl st., všem sponzorům - MVVS spol. s r o., Mejzlik Modellbau, TENZA, a.s., POWER line, ENEPO.eu s.r.o., Krill Model, SELF servis, BENELI, Reichard Modelsport, Bambula Power Props, pořadatelům v čele s ředitelem Karlem Malčíkem, všem účastníkům, kteří neváhali i přes nepřízeň počasí přijet mnohdy z velké dálky a v neposlední řadě také všem divákům. A také Honzovi Dašovskému, Katce Dašovské a všem, kdo tvořili zázemí v areálu Czech Heaven.

Fotogalerii z akce MVVS CUP 2011 si můžete na našem webu prohlédnout ZDE.

Pěknou fotogalerii si můžete prohlédnout také na webu LMK Babice.

Další fotogalerie jsem objevil ZDE, ZDE a ZDE.

Pro www.rcbrno.com sepsal Laďas Ochotný