English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 311 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday38
mod_vvisit_counterThis week133
mod_vvisit_counterThis month417

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Jets Over Czech 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pátek, 15 Červenec 2011 19:13

Jets Over Czech 2011

Ve dnech 9.-10.7.2011 pořádal náš klub společně s ivančickým RC klubem již 7. ročník sletu modelů poháněných spalovacími turbínami a dmychadly Jets Over Czech. Generálním sponzorem letošního ročníku byla 1. Brněnská strojírna, která nedávno obohatila svůj sortiment výrobků (určených převážně pro velkou energetiku), také o novou modelářskou turbínu o statickém tahu 20 kg.

7. ročník Jets Over Czech byl ve znamení jedné podstatné změny  – akci hostilo naše nové modelářské letiště Czech Heaven. Zúčastnilo se celkem 16 JET pilotů, převážně ze zahraničí, kteří přivezli 22 modelů, poháněných spalovací turbinou. Již tradičně se této akce zúčastnil také Antonín Alfery, který předváděl dmychadlové modely Alfa Model (jeho „droboť“ není do výše uvedeného počtu JET modelů započítána) a aby kromě zvuku tryskáčů občas zazněly i zvuky jiné, předvedli na akci své umění také někteří piloti obřích akrobatických modelů a piloti modelů jiných modelářských kategorií – elektroletů a vrtulníků.

Řada účastníků dorazila do areálu Czech Heaven už v pátek a tito piloti rádi využili možnost vyzkoušet si naší asfaltovou dráhu o rozměrech 150 x 12 m. Program akce provázelo nádherné slunečné počasí s mírným větrem do 5 m/s, vanoucím převážně jen s malou odchylkou od směru vzletové a přistávací dráhy. Piloti oceňovali výhodně orientovanou vzletovou a přistávací dráhu, díky které se po celý den nachází slunce za zády pilotů a nesvítí jim přímo do očí. Akce se těšila velkému zájmu diváků, kterých do areálu v Budkovicích během soboty dorazila téměř tisícovka.

Asi největším modelem sletu byl naprosto realisticky létající obří BAe Hawk o délce 3,19 m a rozpětí 2,5 m Emualda Zavnera. Velký úspěch u diváků měl také Jan Horák s maketou německého raketového letounu Me 163 KOMET. Model létal stejně jako jeho velká předloha – startoval pomocí odhazovacího podvozku a přistával na přistávací lyži, efektní kouřovou stopu přitom za letu vytvářelo zadymovací zařízení. První sériově vyráběnou českou modelářskou turbinu o tahu 20 kg předváděl v modelu De Haviland Venom o rozpětí 3,1 m a délce 2,6 m Honza Stonavský. Turbina vyniká pravidelným a spolehlivým chodem, rychlou reakcí na plyn a právem se tak stala středem pozornosti účastníků sletu.

Letové ukázky jetů byly prostřídány také několika ukázkami dalších modelů. S obřími akrobaty YAK 55, Edge 540 a Su 29 létali Kuba Nečesánek, Laďa Ochotný a teprve 9-ti letý Michal Krůza. Rychlý elektrolet Surprise 15 předvedl Igor Hejnol. Se svými vrtulníky létal Eugen Sokolovský, který také předvedl Turbo Ravena Honzy Dašovského, vybaveného pohonem Turboprop.

Zajímavé kousky předváděl ve vzduchu Elmar Zafosnik z Rakouska, který měl ve svém Ef 2000 Eurofighter o délce 2,2 m instalováno zařízení pro vektorování tahu turbiny.

Úplně se nepovedla naše specialita – hromadný vlek čtyř svahových samokřídel za motorovým modelem. Po startu došlo k zamotání samokřídel do gumiček nosného žebříku a po nepovedeném vypuštění nám 3 ze 4 samokřídel navždy zmizely v hustém porostu řepky:-(

Na akci přiletěl i skutečný vrtulník Robinson R44, který prováděl vyhlídkové lety. V sobotu po poledni byl program přerušen společným focením, po kterém byly přibližně na půl hodiny všechny modely vyrovnány při okraji vzletové a přistávací dráhy.  Diváci si pak mohli modely zblízka prohlédnout a nafotit. Večer byl za soumraku předveden osvětlený turbínový model.  Společenskou část večera zahájil bohatý raut a živá hudební produkce country skupiny. Zlatým hřebem večera pak bylo vystoupení skupiny historického šermu s ohňovou show Tortuga, kde svými kaskadérskými kousky nezaostával za ostatními ani člen našeho klubu Karel Malčík. Večerní program byl zakončen nádherným ohňostrojem, který připravil Honza Stonavský. V závěru vystoupení country skupiny se jejich nástrojů na chvíli zmocnili tři členové našeho klubu, aby poskytli všem důkaz o tom, že co modelář, to všestranně nadaný jedinec :-)

I nedělní program byl vyplněn komentovaným letovým programem. Přibližně po 14. hodině proběhl závěrečný brífink, kde každý pilot obdržel zarámovanou společnou fotografii, tričko, samolepky a flash disk s přívěskem akce, na který jsme všem pilotům uložili nepřeberné množství fotografií, jež pořídili na akci oficiální fotografové.

Za největšího smolaře akce byl vyhodnocen sympatický Rudolf Helmut, který v neděli úplně rozbil svého Hawka Mk1 o rozpětí 1,86 m a délce 2,05 m. Jako malou útěchu obdržel stavebnici od firmy Alfa Model, stejně tak jako nejmladší pilot Michal Krůza.

Na závěr dovolte vyslovit poděkování sponzorům:

1. Brněnská strojírna, Self servis, Jomita – Mega motor, Beneli, Reichard Modelsport, Alfa Model, HN motor, PowerBox – Xpower.cz, Quo SB, Svída, časopisy RC modely a RC Revue.

A také řediteli akce Michalovi Švecovi, Honzovi Dašovskému a našim neúnavným komentátorům Jozefu Korčákovi a Igorovi Hejnolovi. V neposlední řadě také všem pilotům, divákům a pořadatelům!

Fotogalerie na našem webu si můžete prohlédnout ZDE a ZDE.

Odkazy na ostatní fotogalerie: ZDE, ZDE, ZDE a ZDE

Odkazy na videa z akce: ZDE a ZDE

V potu tváře sepsal: Laďas