English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 51 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MEGA CUP 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Neděle, 12 Červen 2011 10:19

V sobotu 4.6.2011 jsme společně s generálním sponzorem MEGA Motor pořádali v areálu Czech Heaven již 13. ročník sletu modelů poháněných elektromotorem.

Letošní MEGA CUP proběhl za nádherného slunečného počasí, za účasti 39-ti pilotů z celé ČR, Slovenska, Německa a Holandska. Na akci bylo představeno 79 modelů, poháněných elektromotorem a pro zpestření i několik modelů jiných kategorií.

Ukazuje se, že pokud akci přeje počasí, je výše zmíněný počet účastníků již na hranici stavu, kdy si ještě všichni mohou alespoň minimálně zalétat. Náš startovní box byl pořád plný, z čehož nejvíce těžili diváci, kteří mohli sledovat jednu ukázku za druhou, prakticky bez přestávek.

V areálu Czech Heaven hned ráno vyrostly prodejní stánky firem MEGA MOTOR a Krill Model, kde si účastníci akce mohli prohlédnout či rovnou koupit motory, materiál a stavebnice MEGA, elektroniku JR PROPO, stavebnice SebArt, a nebo (stejně jako já) velmi příjemné sluneční brýle JR :-)

Na letošní MEGA CUP přijelo několik modelářů s unikátními modely, které známe už z minulých let, ale také několik modelářů s modely, které jsme měli možnost obdivovat poprvé. Mne osobně nejvíce zaujaly modely, jejichž základní údaje si můžete prohlédnout v této tabulce. Omlouvám se tímto všem modelářům, jejichž modely v tabulce nejsou!

Rozměrově nejvýraznější modely přivezli Honza Berg a Radim Horký – v jednom případě se jedná o nádhernou maketu hydroplánu Dornier Do 214 o rozpětí 3 m s osmi vrtulemi, v druhém případě o maketu větroně ASH 31M o rozpětí 7,2 m s elektrickým pohonem, zatažitelným do centroplánu. Honza Berg udivoval řízeným pojížděním, startem a přistáním z trávy, jako by se jednalo o vodní hladinu (nejlepší pochvala pro Tomáše, který trávu udržuje :-).

Nádherné Zlíny 526 AFS a 226 MS přivezl z Prahy Petr Doubrava. Modely s maketovým povrchem mají neuvěřitelně nízkou hmotnost a tomu odpovídající výborné letové vlastnosti. Pomalý sudový výkrut „Kraťase“ přes celou oblohu – to je opravdu zážitek!

Úplně z jiného soudku byly ukázky Tomáše Ciniburka s pylonovým speciálem Viper. Tomáš nastoupil v přilbě, což před letovou ukázkou vyvolávalo na tvářích diváků lehký úsměv, po letové ukázce již každý věděl, že to je opravdu nutnost...

Pavel Šíma předvedl nádherné modely HALL’S BULLDOG a Junkers Ju-87 D Stuka, oba o rozpětí 2 m. Martin Höller z Německa předvedl nádherně a realisticky létající jet F16 Falcon. Milan Hanzl létal tradičně se svým dvojplošníkem Polikarpov PO-2 (o rozpětí 2,3 m) a nádherným Messerschmidtt Bf-109G (o rozpětí 2 m), se kterými předváděl naprosto realistické lety.

Moc pěkně letěl i L-39 Albatros Miloše Tichého (o hmotnosti 4,5 kg), kterého pilotoval Honza Stonavský, ale opět se nepovedlo přistání. Z modelu se po odskočení odlomily všechny podvozkové nohy a model skončil na břiše, drhnoucí o asfaltovou dráhu...

Nechyběly ani ukázky 3D akrobacie, kdy s modely Extra MX od Precision Aerobatics (o rozpětí 1,47 m) létali David Buček a Adam Weinzettl.

Antonín Alfery předváděl modely z produkce známé firmy Alfa Model. Tomáš Felkel, jeden z nejmladších účastníků akce, létal s modelem YAK 55 o rozpětí 1,4 m. Nejstarší účastník, známý brněnský modelář a propagátor RC maket Zdeněk Bedřich létal s oldtimerem Eros o rozpětí 1,2 m. Jediná žena ve startovním poli – Hana Janišová – létala se samokřídlem E-SOLO o rozpětí 1,82 m.

A aby těch ampérů nebylo příliš, předvedl divákům Matěj Šteigl se svým třímetrovým akrobatem YAK 54 (s motorem 170 ccm) nádhernou  freestyle akrobatickou sestavu na hudbu. Honza Stonavský pak představil model poháněný prototypem modelářské turbíny z PBS Velká Bíteš.

Po tradiční tombole, kde si každý účastník mohl vylosovat hodnotné ceny (motory MEGA, modelářský materiál, stavebnice, trička, ale také různé drobnosti) se většina účastníků rozjela ke svým domovům. Část účastníků však využila pozvání a zúčastnila se večerních a nedělních oslav druhých narozenin areálu Czech Heaven.

Na závěr mi dovolte jménem RC model klubu Brno a Model klubu Ivančice poděkovat Katce Dašovské a jejímu týmu za bezchybné stravovací a ubytovací služby, všem účastníkům za nádherné ukázky, divákům za přízeň, komentátorům Jozefovi Korčákovi a Igorovi Hejnolovi za neuvěřitelnou výdrž při komentování dění na ploše letiště Czech Heaven a v neposlední řadě sponzorům: MEGA motor, Krill Model, Reichard Modelsport, ALFA model, Quo SB za podporu.

Ještě jednou děkujeme všem a těšíme se na shledání při akci MEGA CUP 2012!!!

Fotogalerii z akce Mega Cup 2011 si můžete prohlédnout ZDE. Nádhernou galerii na "Rajčeti" od Stanislava Valnohy si můžete prohlédnout ZDE. Několik fotografií má na svém blogu na RCgroups.com také tradiční účastník Mega Cup-u Martin Höller z Německa.

Článek o oslavě druhých narozenin modelářského areálu Czech Heaven si můžete přečíst ZDE.

Pro stránky rcbrno.com sepsal Laďas