English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 45 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Jets Over Czech 2010 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 12 Červenec 2010 09:51

Ve dnech 9.-11.7.2010 jsme pořádali společně s firmou Michala Švece Jetarrows s.r.o. a Modelcity Znojmo již 6. ročník sletu modelů poháněných spalovací turbinou Jets Over Czech 2010.

Pátek 9.7.2010 využila řada účastníků k tréninkovému létání. Přesto se, zejména v sobotu, projevovala u většiny pilotů značná letová „nadrženost“ a náš speciální startbox byl naplněný kartičkami téměř po okraj až do pozdních večerních hodin.

Letošní ročník byl ve znamení trojice nádherných modelů Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II Eduarda Morbitzera, Roberta Steindla a Kurta Tötsche. Jedná se o do detailu zpracované makety amerického bitevního letounu, s úctyhodnými rozměry (rozpětí 3,0 m, délka 2,7 m, hmotnost cca 25 kg), poháněné vždy dvojicí turbín o tahu od 8 do 16 kg (Jet Cat P80, Jet Cat P120, Frank TJ 74 S). Tyto modely měly naprosto dokonalý letový projev. Společné lety dvou, později i všech tří A-desítek patřily mezi nejsilnější zážitky 6. ročníku akce Jets Over Czech. Nejvíce „omotorovaná“ A-desítka Kurta Tötsche s turbínami o tahu 2 x 16 kg předváděla mj. i nádherné, dlouhé a stabilní  nožové lety, pomalé výkruty a nízké průlety v normální poloze i na zádech.

Skupina rakouských modelářů, která byla ozdobou několika posledních ročníků naší akce s modely Dassault Aviation Rafale (rozpětí 1,7 m, délka 2,4 m, hmotnost cca 13 – 18 kg) ve zbarvení americké skupiny Blue Angels, kdy předváděli hromadné starty až sedmi těchto modelů, se letos smrskla na tři modely. I tak to byl zážitek.

Zajímavé letové ukázky předvedl Jan Horák z Jičína s modelem legendarního německého bezocasého letounu Messerschmitt  Me-163 Komet. Model o rozpětí 3,1 m a hmotnosti 17,5 kg je, stejně jako předloha, vybaven odhazovacím podvozkem. Raketový motor předlohy je sice nahrazen turbínou Frank TJ 70/16 o tahu 16 kg, ale o dokonalou iluzi funkce raketového motoru se v tomto případě stará zadýmovací zařízení.

Podobně impozantní letové ukázky předváděl také Kurt Schweinitz s opravdu obří maketou čs. cvičného letounu Aero L-39 Albatros o rozpětí 2,7 m, délce 3,5 m a hmotností 21 kg. Model je poháněn turbínou Jet Cat P200 o tahu 23 kg. Kurt přivezl do Znojma ještě další skvost – maketu British Aerospace BAe Hawk Mk66 o rozpětí 2,7 m a délce 3,5 m, rovněž vybavenou turbínou Jet Cat P200 o tahu 23 kg.

Dalším nepřehlédnutelným modelem byla maketa švédského víceúčelového letounu SAAB 105 ő Franze Hőllingera o rozpětí 3,51 m, délce 3,5 m a hmotnosti 25 kg. Model je poháněn dvojicí turbín Frank Turbine o tahu 2 x 17 kg a Franz udivoval všechny přítomné nízkými průlety na vysoké rychlosti a precizně létanou akrobacií.

Abychom nehovořili jen o zahraničních JET pilotech. Je potěšitelné, že akce se zúčastnilo také několik domácích pilotů a pilotů ze Slovenska. O Kometu Jana Horáka z Jičína jsem již psal výše. Nejmladší český JET pilot Jakub Vlk z Ústí nad Labem létal s pěknou maketou F9 Panther (rozpětí 2,2 m, délka 2,4 m, hmotnost 16 kg, turbína Jet Cat P120 o tahu 12 kg) a cvičným modelem HARPON II. Radek Suk z Plzně létal s krásným modelem BAe Hawk Mk100 (rozpětí 2,0 m, délka 2,5 m, hmotnost 20 kg, turbína Jet Cat P160 SX). Petr Gubi ze Šternberka létal s modelem MIG 29 (rozpětí 1,7 m, délka 2,35, hmotnost 17 kg, turbína Jet Cat P180 o tahu 20 kg). Evžen Kosey z Prahy létal s modelem Jas-39 Gripen (rozpětí 1,35 m, délka 2,1 m, turbína Jet Cat P80 o tahu 9,7 kg) a menším modelem Mirage 2000 s elektro dmychadlem, který byl zničen při havárii.

Rovněž s modelem  Jas-39 Gripen (rozpětí 1,2 m, délka 2,0 m, turbína Jet Cat P80 o tahu 9,7 kg) létal slovenský JET pilot Jaroslav Šarina z Prievidze.

Zdá se, že trendem podobných sletů je ubývání cvičných a účelových JET modelů a naopak přibývání náročných a v řadě případů i opravdu obřích maket. Neznamená to, že by cvičných modelů létalo obecně méně, nežli v minulosti, pouze je piloti méně berou na akce. Přesto bylo k vidění několik modelů WildHornet z produkce brněnské firmy Jetarrows a dalších účelových modelů, jako je Harpon atp.

Nemohu dále nezmínit nádherný model McDonnell Douglas  F-18 C Hornet Wolfganga Glatze (rozpětí 1,93 m, délka 2,87 m, hmotnost 24,9 kg, dvě turbíny o tahu 2 x 20 kg). Tento model vyvinul a kompletně připravil do výroby brněnský průkopník turbínového létání Michal Švec se svým týmem z firmy Jetarrows.

V hlavní den akce – sobotu 3.7.2010 proběhlo kolem poledne tradiční společné focení a následně byly vyrovnány všechny modely na dráhu, kam byli vpuštěni na cca půl hodiny diváci, kteří dostali příležitost si modely zblízka prohlédnout a případně i vyfotit.

A aby nebylo „přeturbínováno“, byl i tento ročník akce Jets Over Czech zpestřen vystoupením skupiny Great War Flying Circus, která předváděla imitaci letecké bitvy z WW1, s  množstvím nádherných maket a polomaket – jednoplošníků a dvouplošníků s rozpětím křídel kolem 3 m. Bitva byla provázena efektními pyrotechnickými efekty a působivou zvukovou kulisou.

Společně s Ivanem Čáni jsme poté předvedli několik letů s akrobatickými modely Giles 202 a Su-31 a také aerovlek akrobatického větroně Luňák o hmotnosti 14,5 kg.

Zajímavých modelů jsme viděli velké množství, avšak není v mých silách napsat o každém z nich. Doufám, že mi prominou ti, o jejichž modelech jsem se zde již nerozepisoval, přestože by si to jistě zasloužil každý.  V sobotu večer se létalo až do úplného setmění, kdy jety vystřídaly ledkami osvětlené „bublinkolety“ a po rautu následoval fantastický ohňostroj, který nám v potu tváře a pod nálety nenasytných komárů připravil Honza Stonavský.

Na neděli 11.7.2010 bylo naplánováno volné létání. Neustále převládala velká chuť k létání a tak prakticky neexistovaly přestávky – pokud měl někdo jen malý problém při předstartovní přípravě, hned se našlo několik dalších nedočkavců, kteří vyplnili vzniklou mezírku. Přibližně ve 13 hodin proběhlo slavnostní ukončení oficiální části akce. Každý pilot obdržel společnou fotografii v rámečku, CD-ROM s fotografiemi našich fotografů Ivoše Buchtely a Miloše Tichého, tričko a energetický nápoj v plechovce.

V sobotu na akci zavítaly štáby Českého rozhlasu a televize Nova. Krátkou reportáž, která proběhla v hlavní zpravodajské relaci Novy, si můžete stáhnout ZDE (soubor *.mpg, 172 MB).

Co říci na závěr? Určitě to, že 6. ročník akce Jets Over Czech se povedl a už se těšíme na další, 7. ročník! Akce se zúčastnilo celkem 45 jet pilotů. Po celou dobu nás provázelo slunečné, velmi teplé počasí a téměř bezvětří. Poděkování patří všem pilotům, organizátorům z RC model klubu Brno a Modelcity Znojmo a sponzorům: PowerBox Systems.cz, SELF servis, NEKKO, Jetarrows s.r.o., Quo, HN motor, Beneli, Reichard Modelsport, MEGA motor, agentura Bravissimo, OKENTĚS, Modelcity, RC market, BKA, Hostan, rádio Blaník, SVIDA, Orgatec, MAČE MODEL, STEINMEC, RC revue, Modely.

Zvláštní poděkování pak patří našim komentátorům Jozefovi Korčákovi a Igorovi Hejnolovi.

Bohatou fotogalerii z této akce si můžete prohlédnout ZDE. Další fotogalerii s fotografiemi od pana Odeského si můžete prohlédnout  ZDE.

Pro naše stránky sepsal Laďas.