English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 50 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Soutěž obřích akrobatů F3M 2010 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Sobota, 12 Červen 2010 22:03

 

Dne 12.6.2010 proběhla naše první soutěž obřích akrobatů kategorie F3M, která byla současně po soutěži v Tachově druhou soutěží českého seriálu F3M 2010. Celá soutěž se dá charakterizovat následovně:

  1. Na české poměry velká účast soutěžících – 6 účastníků v kategorii F3M a 6 účastníků v nováčkovské kategorii SPORTSMAN.
  2. Neskutečné vedro, ale jinak jasná obloha a mírný jihovýchodní vítr.
  3. Námi nezaviněná chyba při vyhodnocení kategorie SPORTSMAN.
  4. Večer solidní bouřka a černá hodinka z důvodu následného výpadku elektřiny.

Soutěž proběhla pod patronací organizačního týmu F3M (trenér F3M Zdeněk Šteigl, Ivoš Kryl, trenér motorových modelů Petr Henčl a Jiří Havel). Sponzorsky akci zabezpečila firma ENEPO.eu s.r.o., MVVS spol. s.r.o. a Mejzlik Modellbau. Náklady spojené s činností zkušených bodovačů pokryla firma Krill Model. Všechny ostatní činnosti zabezpečovali členové RC model klubu Brno.

Modely, použité v kategorii F3M, byly vesměs celokompozitové třímetrovky. Pouze výborně létající rakouský pilot Martin Brandmüller (2. místo) měl „dřevěný“ model YAK 54 o rozpětí 2,8 m a Tomáš Kukačka (4. místo) létal s „dřevěným“ modelem YAK 54 o rozpětí 2,7 m.

I v nováčkovské kategorii SPORTSMAN létaly kompozitové modely s rozpětím cca 3 m, výjimku tvořil pouze model YAK 55M o rozpětí cca 2,2 m na elektrický pohon mladého pilota Jakuba Nečesánka, který skončil na pěkném druhém místě, model YAK 54 Jakuba Kejduše o rozpětí 2,2 m s motorem DLE 50 (5. místo) a model Su-31 Laďase Ochotného o rozpětí cca 2,5 m s motorem MVVS 58 IRS (6. místo).

Osobně, pokud se na výkony pilotů podívám očima totálního začátečníka, jsem obdivoval neskutečnou preciznost, s jakou létali všichni piloti F3M a překvapivě i někteří piloti SPORTSMAN. Vrcholem byly výkony ve Freestyle, což byla úloha, která se velmi líbila i divákům. Největší dík a uznání patří bodovačům, kteří společně se zapisovači na svých židlích protrpěli celý tropický den a brali i ty největší zvěrstva nás začátečníků s pochopením a s úsměvem na tváři. Naprosto perfektní bylo, že dokázali vyhodnotit naše chyby a po přistání předat spoustu dobře míněných rad.   

Jinak pěknou soutěž nám trošku pokazily dvě věci - vrtošivá tiskárna, která nedokázala dotisknout poslední dva diplomy a nešťastná chyba trenéra kategorie F3M, který nám pro vyhodnocení soutěže Sportsman předal výpočetní tabulku se špatnými koeficienty váh mezi výsledky povinných sestav a Freestyle. Při závěrečném předávání cen byly rozdány skleněné plakety a diplomy (ty, které se do té doby podařilo vytisknout). Plaketa za třetí místo kategorie Sportsman, bohužel, dorazí oprávněnému majiteli až poštou. Věřím, že to všichni aktéři vezmou s nadhledem, protože podobná chyba se může stát každému. Využívám tedy tuto příležitost k tomu, abych jako první poblahopřál Jirkovi Hronovi k zaslouženému třetímu místu!

Velký dík patří Bóďovi, který prokázal velkou psychickou odolnost při tisku diplomů (já bych tu tiskárnu už v polovině tisku rozmlátil kladivem).

Odpoledne zavítala na Czech Heaven vzácná návštěva - otec a syn Jarolímkovi, kteří přivezli svůj nový model Su-29. Vyjímečným zážitkem je pohled do kabiny tohoto modelu, kde v zadní pozici pilota sedí zmenšený Jirka, schopný za letu kynout pokrčenou paží. Ve přední pozici sedí taťka Jarolímek s kamerou, rovněž vyvedený do nejmenšího detailu. Letové ukázky Jirky snad aní nemá cenu komentovat - 3D akrobacie v minimální výšce a při rychlosti vždy jen pověstný chloupek nad pádovou rychlostí...

Výsledovku kategorie F3M si můžete stáhnout ZDE. Opravenou výsledovku SPORTSMAN si můžete stáhnout ZDE. Technické parametry modelů jsou zřejmé ze seznamu přihlášených účastníků, který je ke stažení ZDE.

Velké poděkování patří všem pilotům, pořadatelům, sponzorům, správcům areálu Czech Heaven i divákům. Hlavní dík však patří bodovačům (Ivoš Kryl, Petr Bukovanský, Ondra Matula).

Fotogalerii ze soutěže si můžete prohlédnout ZDE.

Moc pěknou galerii nafotil Michal Matuška a zveřejnil ji na svých stránkách FRC-ÉR.

Pro naše stránky exklusivně sepsal

Laďas Ochotný, ředitel soutěže