English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 287 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday37
mod_vvisit_counterThis week132
mod_vvisit_counterThis month416

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MEGA CUP 2010 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 07 Červen 2010 22:27

12. ročník sletu modelů s elektropohonem MEGA CUP 2010, který již tradičně pořádal náš klub za patronace firmy MEGA motor, je již za námi. Po propršeném celém měsíci květnu a začátku měsíce června to byly první dny, kdy vysvitlo slunce a udělalo se hezky. Akce se konala poprvé na našem novém letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Účast pilotů sice nebyla z nejvyšších (celkem 34 účastníků, z nichž někteří ale přivezli i 3 a více modelů), rozhodně však nebyla nouze o velmi zajímavé modely. 

Na letišti byl k dispozici stánek generálního sponzora se sortimentem motorů MEGA a stánek časopisu RC Revue.

V sobotu 5.6.2010 byla akce zahájena po 10. hodině krátkým brífinkem. Na všech účastnících už byla po dlouhém období dešťů vidět solidní nadrženost na létání a tak se náš startovní box během krátké chvíle zaplnil kartičkami pilotů až po okraj. Těžko vybrat z množství ukázek ty nejzajímavější, proto uvedu jen pár příkladů, které zaujaly mne. Jiří Haluška přivezl tři "celofánové" akrobaty, které překvapily nejen konstukcí (hodně "šprdlátek", transparentní fólie a jinak samý vzduch...), ale i názvy - Homeopatik (rozpětí 2,35 m), Balanc, Scorpion. Jakub Kejduš z firmy PA MODELS.CZ předváděl 3D akrobacii s výrobky australské firmy PA models. Jednalo se o model Extra MX o rozpětí 1,47 m ve dvou provedeních (3D, pro přesnou akrobacii) a Katanu MD o rozpětí 1,17 m. Honza Stonavský letěl "proxy" s  modelem Albatros L-39 (o rozpětí 1,35 m) Miloše Tichého na elektro-dmychadlo. Zanedlouho pak letěl úplně stejný Albatros Honzy Dašovského, který je ale tak trochu mimo zaměření této akce, protože má v útrobách turbinu o tahu 4,5 kg a nádrže na kerosin. Firemní piloti Reichard modelsport létali s nám již známými polomaketami větroňů (převážně o rozpětí 4 m) a loňskou novinkou - větroněm Hornet H-206, který je schopen i akrobacie. Firemní piloti ALFA model - otec Antonín a synové Vladimír a Jiří vytrvale předváděli modely z produkce této firmy, vč. novinek P-39 Airacobra a Hawker Tempest Mk.V. Zajímavé byly i ukázky modelů, které byly nově vybaveny zatahovacími podvozky a vztlakovými klapkami. Jindra Felkel a Luděk Honza létali s akrobatickými modely Wind S 110 F3A (rozpětí 1,74 m). Nejvzdálenější účastníci Martin Höller a Steffen Lahm z Německa létali převážně s modely JETů, z nichž rozhodně stojí za zmínku šestikilový F-16 Falcon a Fan Trainer o rozpětí 1,25 m. Moc pěkné modely přivezl Milan Hanzl - Messerschmit Bf-109G o rozpětí 2 m a již známý model PO-2 Kukuruznik o rozpětí 2,3 m. Martin Dietl přivezl nádherného Fokkera Dr.I a moc pěkně s ním i létal (perfektní přistání na úzký podvozek bez jediného zaváhání). Jediná žena mezi piloty - Hanka Janišová létala se samokřídlem Solo o rozpětí 2 m. A aby té elektriky nebylo moc, občas posekal trávu na letišti Eugen Sokolovský s vrtulníky, převážně se spalovacím motorem.

Navečer byla uspořádána tombola o ceny, které laskavě věnovali sponzoři akce - generální sponzor, firma MEGA motor věnovala množství elektromotorů a řadu dalších cen, firma PA MODELS.CZ věnovala model Katana MD, firma ALFA model věnovala dvě stavebnice ze své produkce, firma Reichard modelsport věnovala EPP stavebnice a modelářské zboží, časopis RC Revue trička, čepice a klíčenky. Protože někteří účastníci odjeli ještě před tombolou, zbyly některé ceny i pro nedělní tombolu, kterou opět doplnila firma MEGA motor o další elektromotory.

V neděli 6.6.2010 se stal hvězdou programu Jan Berg s polomaketou obřího hydroplánu Dornier 214 s rozpětím 3 m, hmotností 10,5 kg a osmi elektromotory(!) S modelem suverénně startoval z trávy, přistával na trávu a létal efektně nízko i ve stále sílících termických poryvech. Stejně suverénně se s turbulentním ovzduším popral i Luděk Mrkvica s velkým DHC2 Beaver o rozpětí 2,8 m. Obdiv všech přítomných si záhy získal mladý pilot ze Slovenska Adam Weinzettl, který s Extrou MX od PA MODELS.CZ létal špičkovou 3D akrobacii. Za panujících turbulentních podmínek to byl s relativně malým a velmi lehkým modelem solidní výkon. Moc pěkné ukázky předváděl i Petr Hrubeš s B-17 Flying Fortress. Model na stojánce sice nevyniká krásou, ale za letu vypadá B sedmnáctka, potažená hliníkovou folií, jako živá. Petr navíc vystoupení zpestřil odhazováním funkčních bomb a dvou parašutistů. Co mi ale k tomuto modelu nějak nepasovalo byly lety na zádech a úplným vrcholem bylo, když Petr milého bombardéra zavěsil, jako by to byl 3D akrobat.... Sice opožděně (čarodky jsme slavili na letišti Czech Heaven na konci dubna), ale přesto s velkým úspěchem létala na MEGA CUPu čarodějnice Jaroslava Vičánka. Přibližně v 15 hodin byla vyhlášena nedělní tombola a po ní následovalo volné létání. 

Rád bych touto cestou poděkoval nejen výše uvedeným sponzorům, ale také všem účastníkům, divákům, Honzovi Dašovskému za přípravu zázemí a v neposlední řadě také neúnavnému Jozefovi Korčákovi a Igorovi Hejnolovi za skvělý komentář veškerého dění na letišti a Milošovi Tichému za ředitelování. Věřím, že si všichni dobře zalétali a tak budeme rádi, když se opět za rok sejdeme na letišti Czech Heaven při 13. ročníku akce MEGA CUP.

Fotogalerii z akce, kterou budu průběžně doplňovat o fotky lepších fotografů, než jsem já, najdete ZDE.

Pro stránky RC model klubu Brno v potu tváře sepsal

Laďas