English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 285 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday37
mod_vvisit_counterThis week132
mod_vvisit_counterThis month416

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MVVS CUP 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Úterý, 01 Září 2009 18:38

Slet obřích modelů MVVS CUP pořádal náš RC model klub Brno, společně s generálním sponzorem MVVS, spol. s r. o.  už potřetí . Soutěž maket, která je součástí této akce, dokonce již po dvacáté třetí, ale přesto šlo o velkou premiéru! Vůbec poprvé tuto akci hostil náš nový modelářský areál Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Termín je již tradiční – poslední víkend v srpnu. Tentokrát to vyšlo na 29.8.-30.8.2009.

Akce MVVS CUP je specifická tím, že se jedná o kombinaci klasické propagační akce, kde může létat jakýkoliv větší model a soutěže maket. Před samotnou akcí nám přišlo poměrně velké množství přihlášek účastníků – show pilotů, ale přihlášených maket bylo velmi málo - všeho všudy jen tři. Mohlo za to částečně i to, že několik maketářů přišlo v posledních letech o své modely z důvodu havárií. Nestihli pak makety opravit a nebo postavit nové. Situaci jsme vyřešili tím, že jsme na poslední chvíli vyhlásili zjednodušenou soutěž polomaket, kde odpadlo statické hodnocení.

Někteří účastníci, včetně generálního sponzora Rudy Dvořáka a ředitele akce, dorazili na akci už v pátek. Alespoň krátce nasát atmosféru před nočním odletem na dovolenou přišel také nestor letiště Honza Dašovský. Za nádherného počasí jsme si mohli vychutnat špičkovou akrobacii Danka Hrachovce s modelem YAK-55M od firmy Krill Modell. Po zahřátí motoru v  Su-31 dvěma samostatnými lety jsem zapřáhnul do vleku čtyřmetrového  Krajánka Leoše Kohoutka a s tímto dosti zvláštním „spřežením“ jsme vykonali několik poctivých aerovleků. Po setmění následovala společenská část večera. V průběhu degustace slivovice z Valašska a hruškovice z Blanenska dorazili také první příslušníci skupiny „Great War Flying Circus“ Karel Prokop , Tomáš Vlček a Radek Suk...

Po nádherném večeru přišlo opravdu hnusné ráno, kdy vytrvale pršelo a obloha nesignalizovala ani nepatrný náznak budoucího zlepšení. I přes nepříznivou předpověď počasí přijela většina přihlášených účastníků a dokonce i řada diváků. Ještě že areál Czech Heaven nabízí pro všechny piloty dostatek prostoru pod obřími stany, kde lze v klidu a v suchu složit model, natankovat a provést předletovou přípravu. Krátké chvíle, kdy déšť ustával, pohotově vyplnily letové ukázky. Nejvíce zaujala akrobacie Daniela Hrachovce s modelem YAK-55M, Jirky Jarolímka s modelem Katana 39%, Honzy Hofmana s modelem YAK-55M (všechny modely od firmy Krill Modell) a Lukáše Nesnídala s modely Velox Revolution II  ve velikostech 2,2 m a 3 m (výrobky firmy Orion Models).

Pěknou letovou ukázku předvedl se svou maketou Sikorski S-38 Václav Janko. Jan Berg zvládl mistrně s nádherným dvojplošníkem Avia B-222 nouzové přistání bez poškození modelu.

Ještě za deště se na nás přiletěl podívat „dospělý“ vrtulníček Robinson R22 Beta II, který předvedl krátkou ukázku pilotáže. Všichni ale netrpělivě vyhlíželi k západu, kde se měla začít odpoledne protrhávat oblačnost. To nastalo až kolem 14. hodiny. Pyroman Václav Buriánek se vydal chystat své nálože a my ostatní jsme zorganizovali společné focení. Později si mohli i diváci nafotit modely vyrovnané při okraji dráhy a promluvit s jejich majiteli.  

Následoval zlatý hřeb odpoledního programu. Na dráhu letiště Czech Heaven se začalo houfovat 11 pilotů strojů WW1 se svými jedno, dvoj i trojplošnými drobečky (s rozpětím od 2,5 do 3,5 m) a pomocníky. Po startu, za zvukového doprovodu hudby a mluveného slova, nastala pravá bitva. V prostoru kulis vojenského tábora, vybudovaného na ploše letiště, neustále vybuchovaly větší či menší petardy a na tábor se snášely ve skupinkách střídavě spojenecké a německé letouny. Dojem letecké bitvy z 1. světové války byl dokonalý.  Došlo sice k drobným kolizím při přistání, ale i to byl za 1. války celkem běžný jev. S vrtošivým dvojplošníkem  na úzkém a vysokém podvozku byl kumšt přistát v reálu, natož s modelem.  Radim Hnilica se svým Fokkerem D.VIII přistál nouzově do pole. Laco Vašek s modelem SOPWITH Tabloid jen lehce zavadil o stan vojenského tábora bez poškození modelu, ale stejné štěstí už neměl Tomáš Vlček. Jeho SOPWITH Triplane po kontaktu se stanem zůstal ležet na zádech s poškozenými křídly.

Následovalo jedno letové kolo polomaket, když ke třem přihlášeným maketám (Boeing P-26A Davida Kopala, Sikorski S-38 Václava Janka a Z-50 LA Františka Havlíčka) se na poslední chvíli „dopřihlásili“ otec a syn Kolkové s polomaketami Edge 540, Radim Merta s maketou Marcel Bloch MB 80, Leoš Kohoutek s polomaketou Giles 202. Tuto dosti nesourodou skupinku modelů jsem ještě doplnil já, když jsem si mimo soutěž jako ředitel akce zalétal se svým Su-31. Zejména realistické lety Davida Kopala a Václava Janka nádherně doplňovaly do té doby převažující ukázky 3D akrobatů.

Po ukončení 1. kola soutěže polomaket  následovaly další letové ukázky, které byly přerušeny vyhlášením tomboly. Každý účastník akce MVVS CUP 2009 měl možnost vylosovat si tašku s hodnotnými cenami od sponzorů.   Generální sponzor akce – firma MVVS, spol. s r. o. věnoval do tomboly velké množství různého nářadí, několik motorů a jako hlavní cenu motor z limitované edice 58 IRS PROSPORT. Firma Mejzlik Modellbau věnovala do tomboly kompozitové vrtule ve velikostech pro motory 80 ccm a 150 ccm. Firma Krill Model věnovala do tomboly ARF stavebnici ANGEL. Firma Reichard modelsport věnovala, stejně jako firma JR models hodnotný modelářský materiál.

Hlavní cenu – motor 58 LE IRS PROSPORT si vylosoval teprve patnáctiletý Jakub Zakopal z Olomouce. Doufejme, že nám příští rok přiveze ukázat motor zabudovaný do svého prvního „obříka“.

Až do večera se létalo, debatovalo a také balilo a odjíždělo... Do neděle zůstali na letišti už jen pořadatelé a účastníci soutěže polomaket. V neděli nás probudilo nádherné prosluněné ráno a na mysl se vtírala otázka – proč takhle nemohlo být včera?

Po odlétání dalších dvou kol soutěže následovalo slavnostní vyhlášení výsledků. První místo obsadil naprosto excelentně létající David Kopal s maketou Boeing P-26A, druhé místo obsadil Leoš Kohoutek s polomaketou Giles 202. Na třetím místě se umístil Václav Janko s nádhernou „chmelnicí“ Sikorski S-38, když tomuto modelu chyběl k dokonalosti jen zvuk motorů, protože se jedná o elektrolet! Výsledková listina ze soutěže polomaket je ke stažení ZDE.

Co napsat na závěr? I přes neuvěřitelnou smůlu na sobotní počasí se 3. ročník akce MVVS CUP povedl! Nesmím zapomenout poděkovat komentátorům akce – Vláďovi Hadačovi a Jozefovi Korčákovi za skvělý výkon u mikrofonu, všem pořadatelům z RC model klubu Brno i Modelářského klubu Ivančice za obětavou práci, správcům areálu Czech Heaven za pohodlí a sponzorům: MVVS, spol. s r.o., Mejzlik Modellbau, Krill Model, ENEPO.eu s.r.o., Reichard Modelsport a  JR models za podporu. A taky všem manželkám pořadatelů, protože letos jsme si naložili na bedra opravdu hodně náročných akcí a tak už nezbýval čas na výchovu dětí, vymalování, posekání trávníku, opravu žehličky, rytí záhonů....

Děkujeme všem účastníkům MVVS CUP 2009 a těšíme se za rok (za lepšího počasí) na shledanou! ZDE je ke stažení společná fotografie s logy sponzorů.

 

Vladimír Ochotný (Laďas), ředitel akce

Fotogalerie z akce MVVS CUP 2009 na našich stránkách se nachází ZDE.

Nádhernou fotogalerii z této akce jsem objevil na stránkách FRC-ÉR.

Pozvánku na MVVS CUP 2010 naleznete ZDE.