English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 469 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday36
mod_vvisit_counterThis week131
mod_vvisit_counterThis month415

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Šiklův mlýn 22.8.2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Sobota, 22 Srpen 2009 19:34

Tak máme za sebou další letošní akci – vystoupení na HOBBY DAYS ve Westernové městečku Šiklův mlýn. Pravděpodobně proto, že předpověď počasí nevěstila nic dobrého, nedorazil do „Šikláku“ kromě několika modelářů z Brna  žádný další modelář.

Přestože první vystoupení modelářů bylo plánováno až na 10. hodinu, rozhodli jsme se po zkušenostech z loňska, kdy jsme museli trpělivě popojíždět v dlouhé koloně aut na jediné příjezdové cestě k areálu, vyjet podstatně dříve. Já jsem tak dorazil přibližně v 8:30 a po krátkém seznámení se s místem pořádání „Bitvy o Pearl Harbor“ (co vám budu povídat – malé jezírko, všude stromy, prostor na přistání ještě menší, než v Mariánském údolí při letošní „Bitvě o Midway“. Kdosi to trefně okomentoval, že příště snad budeme létat někde v krytém bazénu...) jsem se vrátil na horní letiště a pomalu smontoval Su-31. Obloha byla zatažená, foukal poměrně čerstvý vítr, ale zatím nepršelo. Jindra dal tři starty se svým CAP 231 na motor MVVS 45, já dva se Su-31 na motor MVVS 58. Mezitím dorazil Leoš se čtyřmetrovým Krajánkem a Gilesem na motor ROTO 25. Těšili jsme se na aerovleky, ale přiblížila se 12. hodina a tak jsme se museli přesunout k jezírku. Pro jistotu jsem „Sukovi“ přikryl přední část trupu až za kabinu folií, kterou jsem přichytil lepící páskou. Leoš, který nemá model vhodný pro „bitvu“ zaujal pozici hlídače, dokud se nevrátíme.

Dole u jezírka už operoval Petr Vodák se svými kolegy. Postupně nanosili lodě v měřítku 1:100 a začali rejdit po hladině jezírka. Jozef u komentátorského stanoviště ladil aparaturu a my jsme si mezi tím dodávali navzájem odvahu. Normálně by asi pomohlo dát si panáka, ale protože létání v takto složitých podmínkách vyžaduje 200% -tní bdělost, zůstalo jen u slovního hecování.

Bitvy se zúčastnil Pavel s P-51 Mustang, Luděk s P-38 Lighting, Jozef s Messerschmit Bf 110, Petr s NAKAJIMA Ki.84A Hayte, Ivoš s F4F WILDCAT, Michal s KAWASAKI Ki-61 TONY, Jindra s P-51 Mustang a já s F4U-1 Corsair.

Bitva byla zahájena s malým zpožděním a již za drobného deště. Když nepočítám Pavlovo Mustanga, který skončil ve vodě hned po startu, létalo nad jezírkem v první chvíli 7 modelů! Protože letový prostor byl opravdu malý a řádně zahuštěný, tentokrát jsme poprvé zaznamenali i srážky modelů za letu. Naštěstí to většinou byly jen krátké kontakty bez fatálních následků. Periferním viděním jsem zaznamenal Luďkovo nechtěné mezipřistání na vodě a nalétnutí do stromů, ostatní zajímavé momenty jsem, bohužel, neviděl, protože jsem nemohl odpoutat zrak od svého Corsaira... Přibližně po 4 minutách jsem přistál, vyměnil baterku a znovu odstartoval. Díky čerstvé baterce jsem si mohl dovolit létat až do samotného závěru bitvy, kdy jsem přistával jako poslední.

Myslím, že jsme odvedli standardně dobrý výkon a diváci tak mohli být spokojeni. Jen škoda, že se naplnila pesimistická předpověď počasí a tak nemohla být pro silný déšť odlétána ještě repríza bitvy v 15:30 hodin.

Nedošlo ani na plánované aerovleky Krajánka. Z ostatních událostí pak nelze nezmínit opravdu drsné rozkládání Su-31 a CAP 231 uprostřed silného deště. Kdo to nezažil, nedokáže si to představit...

A mám na závěr ještě jeden zajímavý poznatek – pokud máte na výškovce zalepenou spáru mezi stabilizátorem a kormidly páskou tak jako já a myslíte si, že i panty máte zalepené vodotěsným způsobem a tudíž s klidem necháte výškovku (potaženou nažehlovací folií) na dešti, možná budete, stejně jako já, překvapeni, že vám v konstrukčních kormidlech šplouchá voda. Co s tím? Ještě na letišti jsem do kormidel udělal odvodňovací otvory a vodu vylil. Doma jsem u kormidel rozřízl podélně odtokovku a odehnul potahy co nejvíce od sebe. Prostory mezi žebry jsem vysušil fénem a plánuji, že tak za 3 dny zase slepím potahy k sobě epoxidem...

Laďas