English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 55 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday33
mod_vvisit_counterThis week128
mod_vvisit_counterThis month412

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

F3B WORLD CHAMPIONSHIP 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Neděle, 09 Srpen 2009 21:09

1.-2.8.2009   2. F3B World Cup Brno v Czech Heaven

3.-8.8.2009   17. FAI mistrovství světa větroňů kat. F3B v Czech Heaven

Musím se přiznat, že tento článek píšu tak trochu se smíšenými pocity. Mistrovství světa větroňů F3B je za námi a zdá se, že velmi úspěšně. Alespoň co se týče ohlasů zahraničních týmů a umístění naší reprezentace. Čtvrté místo v soutěži týmů je historickým úspěchem! Navíc od třetího místa náš tým dělil rozdíl pouze 85 bodů z celkového výsledku 51177,03 bodů rakouského týmu na 3. místě! Z úspěchu našich reprezentantů máme radost také proto, že jsme český reprezentační tým podpořili sponzorsky tím, že jsme mu uhradili náklady na ubytování a vklady do soutěže mistrovství světa. Všichni soutěžící i členové jejich doprovodu oceňovali velmi dobré zázemí modelářského areálu Czech Heaven v Budkovicích, čistotu, úroveň stravování i ubytování a v neposlední řadě perfektní vedení samotné soutěže a velmi dobrou organizaci.

Perfektní vedení sportovní části soutěže je zásluhou Romana Vojtěcha, Jardy Hlavka, Michala Behenského, Vládi Matějů a bandy 16-ti zvoníků. Je pravda, že na platy těchto najatých profesionálů padla téměř polovina rozpočtu akce, ale na druhou stranu si lze jen velmi těžko představit, že by někdo odvedl podobnou práci zdarma. Zbytek rozpočtu padl na úpravu plochy, pronájem měřícího zařízení (familiérně zvaného Deckerův cirkus), pronájem obřích stanů pro depa, ubytování a stravování části pořadatelů a full servis pro členy JURY. Většinu méně viditelných činností, bez kterých by ale mistrovství nemohlo proběhnout tak, jak proběhlo, pak zajišťoval pořadatelský tým, složený z nadšenců z RC model klubu Brno a Modelářského klubu Ivančice bez nároku na odměnu, když v pracovní dny museli čerpat dovolenou ve svých zaměstnáních. Pokud k tomu přidám ještě fakt, že o podporu mistrovství projevilo zájem jen nepatrné procento z 34 oslovených firem, svaz modelářů, JM kraj ani žádné státní instituce na pořádání mistrovství neuvolnily ani korunu a na soutěž samotnou přišlo i přes poměrně dobrou propagaci jen málo diváků, kteří navíc všichni po krátkém pozorování startoviště opouštěli areál, pak jsme vážně blázni, že jsme se do takovéto akce vůbec pouštěli. Útěchou nám může být to, že se nám podařilo přilákat do České republiky kompletní světovou špičku F3B, uspořádat pro ní špičkovou soutěž a celému modelářskému světu ukázat, že i v České republice dokážeme uspořádat mistrovství světa v jedné z nejnáročnějších kategorií rádiem řízených modelů. V těchto napjatých chvílích navíc došlo k přirozené selekci členů našeho klubu na ty, kteří aktivně pomáhají a na ty co se jen vezou...

Tolik k pozadí akce a teď k samotnému průběhu 17. mistrovství světa větroňů kategorie F3B: Mistrovství světa předcházela soutěž Brno World Cup. Obě soutěže proběhly v modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic ve dnech 1.-8.8.2009. V pátek 31.7.2009 probíhal oficiální trénink, přejímky modelů, kontrolní měření navijáků a prezentace účastníků na závod Brno World Cup. Účastníci se seznamovali s prostředím areálu Czech Heaven a trochu nedůvěřivě popocházeli po ploše 16 x 50 m mezi řadami navijáků, kterou jsme celou pokryli geotextilií.  Stejným materiálem jsme pokryli i prostor kladek navijáků a další role geotextilie jsme měli připravené pro vytvoření chodníku od dep směrem k navijákům v případě deštivého počasí.V sobotu 1.8.2009 byl první letový den soutěže Brno World Cup v 17:00 přerušen slavnostním ceremoniálem zahájení mistrovství světa. Všichni účastníci ocenili, že ceremoniál byl časově nenáročný, nápaditý a bez dlouhých proslovů. Záštitu nad 17. mistrovstvím světa modelů větroňů kategorie F3B převzal ministr vnitra Martin Pecina, který však byl v době konání ceremoniálu na pracovní cestě a tak se zahájení mistrovství osobně nezúčastnil. Ústředními postavami se tak staly mažoretky (od holčiček předškolního věku až po téměř dospělé slečny), které krátce předvedly své umění a následně odvedly týmy jednotlivých zemí na plochu letiště. Po krátkém proslovu ředitele mistrovství  světa Vl. Ochotného a předsedy JURY Tomáše Bartovského následovalo vztyčení vlajek FAI a České republiky za zvuku hymny FAI a hymny České republiky. Následoval krátký program, který vyplnila ukázka slétanosti tří malých sportovních letadel (2 x Eurostar, 1 x Z 242L) vč. nádherného rozletu, ukázka akrobacie Z 242L, ukázka 3D akrobacie modelu vrtulníku a ukázka letu cvičného proudového modelu Wild Hornet. Režii ceremoniálu měli pevně v ruce Jozef Korčák a Ivoš Buchtela.

Soutěže Brno World Cup se zúčastnilo 69 soutěžících z celého světa. Zvítězil Martin Herrig z Německa, druhé místo obsadil Andreas Böhlen ze Švýcarska a třetí místo obsadil Joseph Wurts z Nového Zélandu. Nejlepší z našich skončil Jirka Baudis na velmi pěkném 6. místě. Po ukončení soutěže v neděli 2.8.2009 odpoledne následovalo předání pohárů a diplomů, poté byly dokončeny technické přejímky modelů pro mistrovství světa.

Večer se k nám pak obrátila zády příroda, když ve 21:50 hodin přišla větrná smršť s přívalovým deštěm, která zničila nejen stan pro vydávání vysílačů, ale také stany týmů, brigádníků, stan pro obsluhu počítačů měřícího zařízení... Podle záznamu meteorologické stanice letiště dosahovala rychlost větru po dobu 10-ti minut hodnoty 32 m/s. Těžko říct, jak by vypadaly dva velké stany dep, kdybychom před vypuknutím smrště nevyběhli zašněrovat pootevírané vstupy do jednotlivých dep... První letové kolo mistrovství světa tak bylo zahájeno v pondělí 3.8.2009 se zpožděním (ve cca 11 hodin). Bylo nutné vysušit a zprovoznit měřící zařízení, znova vystavět vysílačový stan, ....  V noci z pondělí na úterý nám pršelo a tak došlo i na instalaci chodníku z geotextilie mezi depy a startovištěm. Všichni účastníci pak ocenili pokrytí exponovaných ploch geotextilií – snadno si lze představit v jakém bahništi bychom se pohybovali, kdyby tomu tak nebylo... Mistrovství světa probíhalo v rychlém tempu. Vydávání vysílačů probíhalo naprosto profesionálně a bez jediné chybičky pod vedením Hanky Janišové a perfektní práci odváděli i ostatní pořadatelé v ready boxu, v počítačovém stanu vedle Deckerova cirkusu, na příjezdové cestě, ... O zdržení se nám postaraly pouze tři události:

  • Obstrukce  ruského závodníka Jevgenyje Tvorogova, který zneužil při úloze B situace, kdy jeden ze zvoníků odložil tlačítko do bedny a náhodou došlo k samovolnému připsání neexistujícího průletu.
  • Protest team managera německého družstva Armina Hortzitze, když Andreas Herrig v úloze B odstartoval bez potvrzení startéra a tak nebyl jeho let sledován zvoníky.
  • Všechny vylekal úraz australského pomocníka Michaela Rae modelem španělského reprezentanta Ruben Merino Gomez. Model se při startu na navijáku vymknul kontrole a dlouhým obloukem se vrátil do prostoru startoviště. Díky aktivaci celé armády andělů strážných se hrozivě vypadající úraz nakonec ukázal jako nepříliš vážný. Michael Rae byl transportován záchrankou na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Brně – Bohunicích. Po řadě vyšetření byl naštěstí ještě ten samý den propuštěn a vrátil se do areálu letiště. Uffff. Raději nebudu domýšlet to, kdyby Michaela model zasáhl jinak a jinde....

Soutěž mistrovství světa byla ukončena v pátek 7.8.2009 po odlétání kompletních sedmi kol. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v sobotu 8.8.2009 ve 13:00 hodin. Zvítězil Martin Herrig z Německa, druhé místo obsadil Peter Hubbertz, rovněž z Německa, třetí místo obsadil Christian Müller ze Švýcarska. Nejlepší z našich byl osmý Petr Fusek, Honza Stonavský obsadil 14. místo a Jirka Baudis obsadil 15. místo. V soutěži týmů zvítězil tým Německa před týmem Švýcarska a Rakouska. Tým České republiky skončil na velmi pěkném čtvrtém místě.Po ukončení vyhlašování vítězů následoval ukončovací ceremoniál a slavnostní banket s rautem.

Fotogalerie z mistrovství světa a kompletní výsledkový servis naleznete na našich stránkách mistrovství www.f3b2009.com. Další, méně obsáhlou fotogalerii, si můžete prohlédnout ZDE. Většinu fotografií pořídil pan Adolf Oderský, kterému tímto děkuji za perfektní práci!!! Výsledky soutěže Brno World Cup a mistrovství světa F3B naleznete v přehledné formě také na stránkách Christiana Müllera ze Švýcarska, kam jsme on-line posílali data přímo z dějiště mistrovství. Velmi pozitivní hodnocení průběhu mistrovství světa si můžete přečíst např. na stránkách švýcarského týmu.

Co nás trošku mrzí je skutečnost, že nikoho z našich reprezentantů, jimž jsme každému z napjatého rozpočtu akce věnovali nemalý peníz, ani Svaz modelářů ČR, kterého nestálo mistrovství světa ani korunu, nenapadlo alespoň poděkovat...

Poznámka z 19.3.2010 - Poslední věta už není zcela pravdivá - dne 18.3.2010 jsme obdrželi od SMČR + KleM ČR následující dokument:

Za RC model klub Brno

Vladimír Ochotný (Laďas), ředitel mistrovství