English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 475 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday35
mod_vvisit_counterThis week130
mod_vvisit_counterThis month414

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Slavnostní otevření letiště v Ivančicích PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Středa, 17 Červen 2009 22:27

Pro realizační tým výstavby letiště v čele s Honzou Dašovským, pro modeláře z Ivančic a z RC model klubu Brno se stala sobota 13.6.2009 významným dnem, který se navždy zapíše do historie. Novotou zářící areál s nádhernou asfaltovou dráhou, bezpečnostní sítí, osvětlením a budovou, kde nechybí společenská místnost, hangár na modely, kuchyně s jídelnou, pokoje pro ubytování a sociální zázemí, byl po třech letech příprav a budování uveden do provozu. A to tím nejpřirozenějším způsobem – modelářským leteckým dnem s účastí veřejnosti.

Od rána foukal silný, převážně západní vítr a po celý den se na nás usmívalo slunce z polojasné oblohy. Díky vhodné orientaci dráhy se na nás slunce usmívalo vždy jen zezadu a rovněž vítr vanul převážně ve směru dráhy, takže nic nebránilo příjemnému létání.

Akce byla zahájena s malým zpožděním. Ráno proběhla registrace pilotů a po krátkém úvodním proslovu ze začalo létat přibližně v 11 hodin. Čest „odpanit“ nové letiště se dostala Michalu Švecovi s jeho turbínovým Wild Hornetem. Postupně se v krátkých ukázkách vystřídalo několik pilotů v pevném pořadí, dle předem připraveného časového rozvrhu a po ukončení tohoto programu následovalo létání organizované pomocí startovního boxu a kartiček, podobně jako je tomu na našich akcích MEGA CUP, nebo MVVS CUP.

Zaujaly letové ukázky 3D akrobatů Jirky Jarolímka ml. a Lukáše Smělého, kteří se svými Katanami o rozpětí 3 m prováděli i za panujícího silného větru neuvěřitelné kousky (Torque Roll,  Rolling Harrier, nízké nožové lety,... ) a to všechno velmi nízko nad zemí.

Turbínové aerovleky Michala Švece a Petra Bohdálka (Wild Hornet bez turbíny tažený Wild Hornetem s turbínou). 

Divoká akrobacie vrtulníkáře Pavla Kefurta

Aerovleky Laďase Ochotného, Leoše Kohoutka a Petra Kubeše (Su-31 s motorem MVVS58 IRS a větroně Z-24 Krajánek a DG300 ELAN ACRO)

Ukázky větroňů z produkce firmy Reichard Modelsport (Alsema Sagitta, Fox - Long Pinochio, Club Libelle)  pilotované Pavlem Kosem a Michalem Kašpárkem

Početným divákům se bezpochyby líbily všechny letové ukázky a piloty určitě těšilo, že po každém přistání následoval potlesk diváků.

Po poledni přistál na modelářském letišti vrtulník letecké záchranné služby firmy Alfa Helicopter a všichni modeláři přenesli (někteří převezli) své stroje na vzdálenější okraj dráhy do jedné velké řady. Na dráhu potom byli pozváni na cca ½ hodiny i diváci, kteří si tak mohli zblízka prohlédnout a nafotit vystavené modely a také promluvit si s jejich majiteli.

Pro všechny piloty byl v této přestávce připraven řízek s bramborovým salátem.

Po několika efektních průletech vrtulníku Alfa Helicopter pokračoval letový program až do večera. Navečer došlo i k tomu, že duchovní otec letiště Honza Dašovský vytáhl svou PZL-104 Wilga a předvedl nádherné průlety, zakončené spořádaným přistáním.

Po částečném uklidnění větru ještě proběhl hromadný start malých maket letounů WW2 členů RC model klubu Brno, které můžete znát z loňské Bitvy o Brněnskou přehradu a nebo letošní bitvy o Midway, která se odehrála v Mariánském údolí v Brně.

O informovanost diváků po celou dobu pečoval náš vynikající moderátor Jozef Korčák, který byl jen na krátké okamžiky střídán Igorem Hejnolem a Mirkem Sedlaříkem.

Následoval slavnostní raut a dlouhá oslava, která trvala až do časných ranních hodin.

Fotogalerii z této akce naleznete ZDE. Níže najdete odkazy na fotogalerie a videa na jiných webech: