English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 43 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday31
mod_vvisit_counterThis week126
mod_vvisit_counterThis month410

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

MEGA CUP 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Pondělí, 08 Červen 2009 00:47

Náš klub pořádal ve dnech 6. – 7.6.2009 na letišti v Medlánkách již 11. ročník sletu modelů s elektropohonem, jehož hlavním sponzorem je známý brněnský výrobce modelářských elektromotorů – firma MEGA Motor.

Protože se před nadcházejícím víkendem v médiích a na všech oblíbených meteorologických serverech skloňovaly ve všech pádech slova jako: zataženo, déšť, přívalové srážky atp. a také proto, že se ve stejném termínu konala v Pardubicích Aviatická pouť (kde měl létat i takový skvost, jako Lockheed P-38L Lightning), byla letošní účast na této akci jedna z nejslabších za celou historii MEGA CUPu.

Ukázalo se, že pesimistická předpověď počasí neměla žádný vliv na oblohu nad letištěm Medlánky. Obloha  zůstala v sobotu sice zatažená, ale beze srážek. Tak to zůstalo až do ukončení sobotního programu. Večer spadla během krátké chvíle veškerá meteorology naplánovaná voda a v neděli se na nás dokonce usmívalo polojasné nebe... Létání a zejména přistání trochu komplikoval boční vítr do cca 4-5 m/s. Přesto můžeme zodpovědně prohlásit, že letošní počasí bylo jedno z nejlepších za posledních několik let.

Účastníkům nechyběla chuť do létání a tak si nakonec při menším počtu pilotů všichni dobře zalétali a i diváci byli spokojeni, protože prakticky neexistovaly mezery mezi  jednotlivými letovými ukázkami. Je potěšitelné, že se akce zúčastnili také naši tradiční účastníci z Německa a Holandska.

Z informací, které jsme získali z přihlášek jsme sestavili následující tabulku technických údajů modelů, která, jak doufáme, může pomoci široké modelářské veřejnosti při rozhodování o konkrétních variantách elektropohonu.

Ozdobou sobotního programu byla četná vystoupení rodinného Alfery týmu, který létal s modely z produkce firmy Alfa model.

O vzrušení se postaral Martin Höller, když došlo u jeho modelu Mirage 2000 doslova k explozi ve vzduchu. Na velké rychlosti se model krátce po provedení přemetu rozpadl na kusy. Naštěstí v bezpečné vzdálenosti od diváků. To byla také jediná havárie celé akce.

Největší modely sletu provozovali již tradičně tovární piloti společnosti Reichard Modelsport. Jednalo se převážně o velké polomakety větroňů s rozpětím křídel kolem 4m.

Během sobotního programu proběhlo v rámci prezentace našeho klubu také několik ukázek aerovleků, které sice až tak úplně nezapadaly do zaměření akce z důvodu použitého pohonu (benzínový spalovák), ale zato měly příznivé ohlasy u diváků.

V sobotu proběhla po ukončení letových ukázek tombola o hodnotné ceny, které věnovali následující sponzoři: MEGA Motor, Reichard Modelsport, RC Revue. Zvláštní cenu obdrželi nejmladší účastníci akce – Tomáš Felkel a Aleš Ochotný.

V neděli obohatili program pánové Milan Hanzl,  Vladimír Lukl a Luděk Mrkvica s nádhernými maketami Messerschmitt Bf 109 G14, Po-2 Kukuruznik), Hawker Fury Mk1 a DHC-2 Beaver .

Přestože měl letošní MEGA CUP menší účast než obvykle, rozhodně nechyběly zajímavé a neobvyklé modely. Všichni piloti hodnotili kladně skutečnost, že kdo chtěl, mohl si do sytosti zalétat. Nezbývá tedy než poděkovat sponzorům, našim neúnavným komentátorům Jozefovi Korčákovi, Igoru Hejnolovi a Mirkovi Sedlaříkovi, účastníkům - pilotům, pořadatelům i divákům a všechny Vás pozvat na 12. ročník akce MEGA CUP, který se bude příští rok konat již v našem novém modelářském areálu u Ivančic.

Obsáhlou fotogalerii  z této akce si můžete prohlédnout ZDE.