English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Právě připojeni - hostů: 449 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday36
mod_vvisit_counterThis week131
mod_vvisit_counterThis month415

Locations of visitors to this page

 

Virtual Medlánky, simulátory, videa, fotogalerie, kalendář akcí ...

Bitva o Midway v Mariánském údolí PDF Tisk Email
Napsal uživatel Laďas   
Neděle, 31 Květen 2009 16:06

Akce proběhla v neděli 31.5.2009 za zamračeného deštivého počasí.

Protože Brněnská přehrada touto dobou právě neoplývá vodou (je vypuštěná z důvodu boje se sinicemi), musela se repríza loňské bitvy o Brněnskou přehradu odehrát v náhradní lokalitě - na nádrži u Kadlcova mlýna v Mariánském údolí v Brně - Líšni. Po předchozím ověření, že v dané lokalitě lze létat a také bezpečně přistát, jsme se domluvili s hlavním organizátorem akce - MINI NAVY CLUB MIDWAY na velikosti plochy na přistání a netrpělivě jsme očekávali poslední květnovou neděli.

Naše oblíbené servery o počasí, ve vzácné shodě, nevěstily nic dobrého. Do Mariánského údolí jsme dorazili za vydatného deště. Dalším šokem pro nás bylo zjištění, že nám přibližně polovinu dohodnuté přistávací plochy obsadily stánky lodních modelářů.

Příjemným zjištěním naopak bylo, že se s námi rozhodli létat také dva modeláři s EPP kombaty, kteří nejsou členy našeho klubu a také to, že i přes opravdu hnusné počasí přišlo poměrně dost diváků a že se na akci přijela podívat i Česká televize. Ve vzácné chvíli, kdy na okamžik ustal déšť, byla bitva zahájena výstřelem světlice. Začalo rejdění lodí a střídání pyrotechnických efektů. Do této vřavy jsme v jednu chvíli naházeli až 10 letadel (KAWASAKI  Ki-61 TONY,  NAKAJIMA Ki.84A Hayte, Messerschmit Bf 110, Lavočkin La 7, F4F WILDCAT, Lockheed P-38 Lighting, F 4U-1 Corsair, 2 x P-51 Mustang, Messerschmit Bf 109,...). Pravda, někteří skončili hned po startu na stromě nebo ve vodě, ale většina ostatních trpělivě nalétala na lodě a umělé ostrovy. V jednu chvíli zahalil bojiště tak hustý dým, že se z řad lodních modelářů ozvalo: "já tu loď vůbec nevidím...". Usadili jsme ho naší odpovědí: "my ty letadla taky ne...". Naštěstí každý z pilotů vždy stačil model po vylétnutí z oblaku dýmu jakž takž srovnat a otočit k dalšímu náletu.

Když uvážíme, že někteří z nás vylétali 2-3 baterky, čemuž odpovídá i počet přistání, musíme s uspokojením konstatovat, že po vylovení z vody a setřepání ze stromů nebyly škody ani zdaleka tak velké, jako vloni na přehradě. Docela nás těšilo, když jsme od blízkých diváků vyslechli útržky hovorů, kdy svorně konstatovali, že bitva bez našich letadel by byla poněkud nudnou záležitostí... A to je pro nás největší pochvalou. Potom už ani nevadí, že logo RC model klubu Brno se na oficiálním plakátu akce objevilo v tak malé velikosti, že je naprosto nečitelné a umístěním se ztrácí mezi většími logy sponzorů....

Jak je vidět z poslední, uznávám, že nepodařené fotografie, akci opět ukončil vytrvalý déšť. Závěrem bych rád poprosil přítomné fotografy s "dlouhými skly", jestli by nám nezaslali odkazy na své fotogalerie - pro samé létání jsme nestačili pořídit žádné letové fotky. Děkujeme!

Níže najdete odkazy na fotogalerie a videa na jiných webech:

  • Moc pěknou reportáž z modelové Bitvy o Midway odvysílala Česká televize v "Týdnu v regionech" dne 6.6.2009. Reportáž si můžete prohlédnout v i-vysílání ČT ZDE (počátek reportáže se nachází v čase 21:30). 
  • Video na YouTube si můžete prohlédnout ZDE.
  • Fotogalerii si můžete prohlédnout na webu Brněnský DENÍK.cz
  • Další fotogalerie je k dispozici ZDE.